Gyurcsány bocsánatot kért, bizalmat kapott a parlamenttől
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megkapta a képviselők több mint ötven százalékának támogatását, ezzel az Országgyűlés bizalmat szavazott a kormányfőnek pénteken. A kormánypárti képviselők mellett a független Gyenesei István is bizalmat szavazott Gyurcsány-kormánynak.
A köztársasági elnök tudomásul vette a parlamenti szavazás eredményét. Az államfő vasárnap, az önkormányzati választás napján, közvetlenül urnazárás után azt mondta: "Most az Országgyűlésnek van cselekvési lehetősége. A kormány az Országgyűlésnek felelős. Az Országgyűlés dönt a miniszterelnök személyéről. Az Országgyűlés helyreállíthatja a szükséges társadalmi bizalmat. A megoldás kulcsa a parlamenti többség kezében van".
15:41 - Gyurcsányt támadja Navracsics
Navracsics Tibor a Fidesz részéről elimerte a végeredményt, de nem tartotta tisztességesnek, hogy Gyurcsány maga is szavazott.
15:10 - Megkapta
Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megkapta a képviselők több mint ötven százalékának támogatását, ezzel az Országgyűlés bizalmat szavazott a kormányfőnek pénteken. A hvg.hu számításai szerint a javaslat 207 igen szavazatot kapott, ellene szavaztak 165-en, és tizenegyen nem szavaztak (köztük van az ülésvezető Világosi Gábor és a nagybeteg Toller László is). A kormány biztos bizalmat kapott, mindegyik szavazó kormánypárti képviselő igennel voksolt.
Igazoltan távol: Bencsik János (Fidesz), Ivanics Imre (Fidesz), Meggyes Tamás (Fidesz), Vas János (MDF).
Ülésvezető: Világosi Gábor (SZDSZ)
Beteg: Toller László (MSZP)
Távol: Deutsh-Für Tamás (Fidesz), Humvald György (MSZP), Ódor Ferenc (Fidesz), Selmeczi Gabriella (Fidesz)
14:55 - A visszavonuló cég nyomában a parlamenti folyosón
Szilvási György kancelláriaminiszter a hvg.hu munkatársának cáfolta, hogy Magda Sándor MSZP-s képviselő a frakcióülésen a Gyurcsány-csomag visszavonását követelte volna. Szilvási arról a Kóka János által tett megjegyzésről is, mely szerint volt olyan nemzetközi cég, amely a jelenlegi magyar belpolitikai helyzetre tekintettel elállt volna beruházási szándékától, úgy nyilatkozott: valóban volt ilyen vállalat, ugyanakkor cégnevet nem mondott.
A hvg.hu Kóka Jánost is szerette volna megkérdezni erről. A miniszter kiüzent a teremből, hogy először tudni szeretné, mely sajtóorgánum kérdez, aztán eldönti, válaszol-e. Kóka János amúgy értésre adta, a parlamenti ülés végéig nem jön ki a teremből.
Pokorni Zoltán korábban úgy reagált a miniszternek a cégeket illető szavaira, hogy ő nem tud olyan vállalatról, amely most vonta volna vissza befektetési szándékát, de szerinte "Kóka János már sokszor került távol a tényektől".
14:47 - Gyurcsány Ferenc igennel szavazott a kormányára
Deutsch-Für Tamás nem volt jelen a szavazáson. Információink szerint a Kossuth téri előkészületet felügyelte, és nem ért vissza.
14:47 - Megkezdődött a szavazási procedúra
A szavazás nyílt és az MDF kérésére név szerinti. A jegyző 384 nevet fog felolvasni, és a képviselők választ adnak, hogy támogatják-a kormányt és Gyurcsány Ferencet. Legkevesebb 193 szavazattal a kormány hivatalban marad, ha nincs meg ennyi szavazata, lemond.
14:40 - Gyurcsány reagál
Az 5 óra 6 percre tervezett vita jóval rövidebbre sikeredett a vártnál. A kormányfő 20 perces időkeretben reagál a szónoklatokra.
14:38 - Felkészültek a rendbontás megfékezésére
Lázár János, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának fideszes elnöke a hvg.hu munkatársának úgy nyilatkozott: a szeptember 23-ára tervezett, de lefújt fideszes demonstració előtt voltak részletes információik arról, hogy a rendezvény megtartása nem biztonságos. A mai nagygyűlés előtt a párt nem kapott ilyen értelmű információt. Mint mondta, lehetnek randalírozó csoportok, vagy olyan elemek, akik a rendezvényt követően esetleg rendbontást okoznak, de a rendőrség nagy erőkkel készült a mai napra. Pokorni Zoltán is úgy nyilatkozott, tartanak attól, hogy lehetnek rendbontók, de nincs információjuk arról, hogy bárki ilyesmire készülne. A rendőrséggel Rogán Antal végezte az egyeztetést, s mint a fideszes politikus elmondta, a rendőri erők elégségesek lesznek az esetleges rendbontók kiszűrésére.
14:34 - Nem lehet köztörvényes bűnök mellé állni
Nem a Gyurcsány-program miatt vannak az utcán az emberek - fejtegette Fodor Gábor (SZDSZ). A felelősség kerül napirendre, lehet bennünk kritika vagy önkritika, de nem engedhetjük meg, hogy a rendszerváltás idején kialakult alkotmányos rendet veszélyeztessük. Nem lehet a köztörvényes bűnök vagy az adómegtagadás mellé állni.
14:21 - Lemondani október 23-át?
Dávid Ibolyához hasonlóan Boross Péter (MDF) volt kormányfő is az október 6-ai időzítés miatt kesergett. A volt kormányfő azt a kérdést is felvetette, hogy alkalmasak vagyunk-e október 23. megünnepelésére, nem kellene-e lemondani a nemzetközi megemlékezést. Az idős politikus nemmel fog szavazni, de nem az őszödi beszéd miatt (a feketén készített hangfelvétel felhasználását élesen elítélte). "Minden valamire való politikus tudta, hogy nagyon nagy baj van", de ennek, a gazdasági és pénzügyi válságnak a kezelésében a kormány nem lépett elég gyosan és hatékonyan. A miniszterelnöki pardont méltányolja, de elkésettnek tartja Boross Péter.
14:10 - Nem csinálnak útzárat a Kossuth térre tartó traktorosok
A hvg.hu helyszíni tudósítója szerint továbbra is csupán tizenkét traktor várakozik a Parlamentnél az alsó rakpart leállósávjában, tizennyolcat továbbra is várnak.
14:00 - Meghiúsult befektetések?
Kóka János gazdasági miniszter bejelentette: tegnap egy több tízmilliárdos befektető közölte, hogy a bizonytalanság miatt a beruházást más kelet-európai országban valósítja meg. Vissza kell adni az embereknek a nyugalmat, mert a mostani helyzet károkat okoz országnak - mondta Kóka. A miniszter szerint a Fidesz és Orbán Viktor szándékosan destabilizálja az országot.
13:57 - Gyenesei gyónásról beszél
A független Gyenesei István praktikus válaszokat keres. Az kevés, ha csak az befolyásol bennünket, hogy mit nem akarunk, nagyon fontos megmondani, hogy mit akarunk helyette. A mai döntés "politikai köntösbe öltöztetett gazdasági kérdés". A kormány programjánál jelenleg nincs jobb. Gyenesei az őszödi beszédet "kis jóindulattal" gyónásnak tekinti. A kormányfőt arra kérte, ne nyisson új frontokat, erre a mostani kormányfői beszéd reményt ad.
13:50 - Ki kozmetikázott?
Veres János indulatosan utasította vissza Semjén Zsolt szavait, a KDNP vezérszónokai szerint ugyanis a pénzügyminiszter Kóka János és a kormányfő mellett ő a kormány harmadik milliárdos tagja. A miniszter cáfolta azt is, hogy alapadatokat titkoltak el vagy kozmetikáztak, szerinte erre éppen 2002-ben, az Orbán-kormány utolsó hónapjaiban került sor.
Dávid Ibolya az MDF részéről élesen elítélte, hogy éppen október 6-ára, a nemzeti emléknapra tették a parlamenti ülést és szerveztek "vekkerórás" nagygyűlést a Kossuth térre. Az MDF nemet mond a Gyurcsány Ferenc politikájára, mert megsértette a nemzetét. Dávid hétpontos javaslattal állt elő. 1) Kisebb, de hatékonyabb állam. 2) Érvényesüljön a teljesítmény az államnál is. 3) Észszerűen tervezett reformok. 4) Adórendszer átalakítása, aki többet dolgozik, annak járjon több, a fogyasztási adókra kell alapozni az adózást. 5) A privatizációt folytatni kell. Minél több magyar kisvállalkozót kell tulajdonhoz juttatni. 6) Tiszta kezek hivatalának felállítása. 7) Új politikai közbeszéd.
Az MDF sajnálja, hogy a kormányfő bocsánatkérését az elszabadult anarchia váltotta ki. Dávid Ibolya beszédével véget értek a vezérszónoki felszólalások.
13:21 - A hazugságok haszonélvezői
Az alapkérdés, hogy miért hazudott Gyurcsány úr - véli Semjén Zsolt, a KDNP vezérszónoka. Azért, mert az országot csődbe vitték, és másképpen nem tudták volna megtartani a hatalmukat - válaszolt a szónok saját kérdésére. Az ellenzéki vezető szerint a nyílt szavazás a határozati javaslatról gyávaság. Semjén szerint a szocialistáknak nincs morális legitimációjuk megítélni Gyurcsány hazugságait, mert azoknak köszönhetik parlamenti mandátumukat, így ők a hazugságok haszonélvezői. Semjén azzal zárta beszédét, hogy ha a kormánypárti képviselők bizalmat adnak Gyurcsánynak, akkor ez olyan lesz, mintha Matuska Szilveszter kapna megbizatást egy viadukt építésére.
13:10 - Míg odabent...
A Kossuth térre rendőri erősítés érkezett, jelenti a hvg.hu helyszínen levő tudósítója, aki két mentőautó érkezéséről is beszámolt. A Parlament folyosóin eközben megjelent jó pár képviselő, azaz a két nagy párt vezérszónokai utáni beszédeket már sokan nem hallgatják végig.
12:59 - Kuncze szerint a választás
Most nem csak Gyurcsány Ferenc személyéről és a múltról szavazunk, amikor a kormányfő által a választási kampányban alkalmazott eszközök megengedhetőségéről is döntünk. A plénum a mai helyzetről és a jövőről dönt. Két alapkérdést tisztázunk: parlamentáris demokráciát akarunk vagy az azt megdönteni akaró utcai politizálást; illetve gazdasági reformokat vagy csődöt - véli Kuncze Gábor, az SZDSZ frakcióvezetője.
12:46 - Teljesítmény helyett retorika
Navracsics Tibor sajnálja, hogy a kormányfő és Lendvai Ildikó beszédeiben leginkább Orbán Viktor és az ellenzék szidalmazásával foglalkoztak. "De hát ha nincs teljesítmény, jön a retorika" - fogalmazott a Fidesz frakcióvezetője. A reform nem adóemelés. A reformalap olyan alap lenne, amiben a reformokhoz szükség pénzt különítenék el, és az nem tűnne el a költségvetésben, mint az most történik - mondta az ellenzéki vezérszónok. Alapkérdés egy választásnál, hogy a választópolgároknak rendelkezésére állt-e minden információ, hogy megalapozott döntéseket hozzanak. Márpedig 2006 tavaszán nem állt rendelkezésre. A fideszes vezérszónok szerint számos független intézményt támadott meg a kormány.
A szónok felhívta a figyelmet Gyurcsány Ferenc személyes felelősségére. "Le kellene vonni a politikai felelősséget" - mondta Navracsics. "Ön még nem nézett szembe önmagával", csak menekül, és szétteríti a felelősséget. "Gyalázhatja Orbán Viktort, de ön hazudott." A politikai felelősség a lelkiismeret, és nem a felróhatóság kérdése - mondta az ellenzéki frakcióvezető. Ellenzéki vastaps zárta Navracsics beszédét.
12:28 - Legyen béke
Babits Mihályt idézve kezdte felszólalását Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője: "Legyen vége már! Legyen béke már!" A politikai stabilitás mindig is országunk erénye volt. Bod Péter Ákos az e heti HVG-ben megjelent írását értelmezve arról beszélt, hogy a jobboldalon egyre többen vélik úgy, hogy Gyurcsány menjen, de a csomagja maradjon. A szocialisták vezérszónoka szerint nem tudni, hogy a tiltakozásoknak van-e forgatókönyve, vagy nincs. A politikus szerint minden tüntetés csökkenti a forint és a nyugdíjak értékét, a befektetési lehetőségeket. "A vekkerek lehetnek sokan, de nem elegen, hogy túlcsöregjék a demokráciát" - fogalmazott az MSZP-s frakcióvezető.
12:17 - Orbán szája íze szerint
Élesen bírálta a kormányfő a Fideszt és Orbán Viktort. Engedjük-e, hogy a parlament kisebbsége támadja az alkotmányos rendet, engedünk-e a zsarolásnak, fenygetésnek, az utcának - mondta Gyurcsány. A kormányfő úgy véli, hogy a Fidesz rendkívüli választással akar kétharmados többséget az országgyűlésben, hogy új alkotmányt írjon "Orbán Viktor szája íze szerint". A teljes Gyurcsány-szöveg.
12:13 - Gyurcsány helyett Kárpátia
A hvg.hu tudósítója szerint 30-40-en vannak a Kossuth téren. Egész idáig élőben követték a Parlamentben elhangzó miniszterelnöki beszédet. Most a hangfalakból a Kárpátia együttes egyik irredenta száma szól.
12:09 - Menetrend
A kormányfő a jövő esztendőre reálbér-csökkenést ígért, 2008-ra már "rendezettebb" viszonyokat, 2009-től pedig már azt várja, hogy nőnek a reálbérek, és a bevezetett reformok nyomán javul a közszolgáltatások minősége.
12:01 - Túlzott hitbuzgóság
A politikai hazugság bűnébe esett a balodal is, erről szól az őszödi beszéd - véli Gyurcsány. A kormány utóbbi négy hónapjával kapcsolatban, a tartalmi kérdéseket illetően nem volt hajlandó kritikát megfogalmazni, a kormányfő kiállt programja mellett. "Túlzott maga- és hitbuzgóságot" emlegetett a személyes felelősségét vizsgálva.
11:56 - Gyurcsány a demokrácia működéséről
Mi politikusok rontuttuk el a demokrácia működését, "nem úgy működik, mint azt a rendszerváltás idején elképzeltük - mutat rá beszédében Gyurcsány. A demokratikus kultúra és magatartás veszélyben van a mai országban. Gyurcsány élesen bírálta a "hataloméhes" jobboldalt, szerinte 1998-ban ők tetté uralkodóvá azt a nézetet, hogy "kommunista kutyából nem lesz demokratikus szalonna."
11:49 - Kossuth tér: több mint százan vannak a téren
A Kossuth téren több mint száz tüntető tartózkodott pénteken a késő délelőtti órákban, amikor a Parlamentben elkezdődött az a rendkívüli ülés, amelyen Gyurcsány Ferenc kérésére bizalmi szavazást tartanak a kormányról és annak programjáról. Az emberek nyugodtan beszélgetnek vagy a zenét hallgatják. Néhányan a kordon mellett ácsorognak. Közülük korábban többen hangos füttyszóval vagy szidalmakkal fogadták a Parlamentbe siető képviselőket.
11:45 - Fegyelmezetten
A hvg.hu munkatársa a Gyurcsány-beszéd előtt a Parlament folyosóján egy Fideszes képviselőtől úgy értesült, az ülés előtt Orbán Viktor arra kérte a Fidesz-KDNP frakció minden tagját, hogy a miniszterelnök beszédét fegyelmezetten, figyelemmel hallgassa végig, közbeszólás, vélemény nyilvánítás ne történjen az ellenzék padsoraiban.
11:40 - Gyurcsány Ferenc az első felszólaló
A miniszterelnök 40 percet kapott, szabadon beszél, de a jegyzeteteit használja közben. "Békét és Nyugalmat szeretnék" - kezdte beszédét Gyurcsány. Gyurcsány vagy Orbán, egyszerűsítik le a kérdést sokan, de nem ez a kérdés, hanem a következmény - véli a kormányfő. Gyurcsány beszédében rámutatott: bocsánatot kell kérniük, mert nem voltak őszinték az egyensúlyt és az ország gazdaságát illetően. A kormányfő bocsánatot kért az őszödi beszéde "miniszterelnökhöz nem méltó" stílusáért. Megállapította saját politikai felelősségét abban, hogy nem mert a választók elé állni az igazsággal: "kerültük a szembenézést, bátortalanok voltunk". Sajnálatát fejezte ki, hogy beszéde ürügy lett a magyar demokrácia elleni támadásra.
11:30 - Megkezdődött a bizalmi szavazás
Jelenleg az időkeretekről határoznak, arról, hogy melyik képviselőcsoport hány percet kap álláspontja kifejtésére.
11:26 - Rendkívüli védelmi ülés Terézvárosban
Rendkívüli védelmi ülést tartottak pénteken a VI. kerületi polgármesteri hivatalban a főváros V. kerületébe, a Parlament előtti Kossuth térre szervezett délutáni Fidesz-nagygyűlés miatt. Verók István, Terézváros polgármestere, a védelmi bizottság elnöke az MTI-nek elmondta, hogy a tűzoltóság megerősített készenléti ügyeletet tart. Döntöttek továbbá a rendőrséggel, a tűzoltósággal és a polgári védelemmel kiépített 24 órás kommunikációs kapcsolat megerősítéséről.
11:10 - Orbán-interjú
Az ellenzék vezérét faggattuk terveiről, helyzetértékeléséről a Kossuth térre hirdetett tömegdemonstrációt megelőző órákban. A hamis illúziók keltésének vége – ő is tudja, hogy súlyos válsággal néz szembe az ország, már ő sem emleget adómérséklést, legalábbis rövid távon nem. 2007 a megszorítások, de egyben a reform kidolgozásának, az erkölcsi megtisztulásnak, a bizalom helyreállításának éve is lehet; Gyurcsánynak viszont ehhez le kell lépnie a politika színpadáról – vallja Orbán Viktor. Bővebben.
10:54 - „Gyurcsány úr bedobott egy-két pohár bort”
Tegnapi tévés nyilatkozata után Konrád György Kossuth-díjas író a mai Népszabadságban is élesen bírálja Orbán Viktort, de jut a kritikából a köztársasági elnöknek és a kormányfőnek is. Bővebben.
10:45 - Zárt frakcióülést tart a Fidesz és a KDNP
Megkezdődött a Fidesz és a KDNP közös zárt frakcióülése pénteken délelőtt. A pénteki rendkívüli parlamenti ülés előtt összehívott frakcióülésen várhatóan szóba kerül a bizalmi szavazás, a vitában való részvétel, valamint a délutáni Fidesz-nagygyűlés is. Bővebben.
10:01 - Kuncze: közös program nélkül nincs meg az egyetértés
A magyar Televíziónak nyilatkozó Kuncze Gábor szerint nincs meg egy szakértői kormányhoz szükséges közösen kialakítható program, így nem is látja esélyét annak, hogy ez kialakuljon. "Orbán Viktor beszél arról, hogy válság van, meg csőd van; nincs válság, meg nincs csőd, de lesz, ha ezt így folytatja tovább" - ismételte meg többször hangoztatott álláspontját a szabad demokrata politikus. "Határozottan ki kell állni a kormányprogram és a miniszterelnök mellett, és csinálni kell tovább a dolgot, minden ellenkező változat aláássa a stabilitást" - jelentette ki Kuncze Gábor.
09.22 - Megérkeztek az első traktorok
Megjelent pénteken reggel a Parlamentnél, a Fidesz által meghirdetett nagygyűlésen traktorokkal résztvevő gazdák első csoportja. Az első tizenkét traktor a Parlament épülete mögött, a pesti alsó rakparton parkolt le. A gazdák elmondták, hogy a Kossuth térre szeretnének vonulni, de ezt valószínűleg nem engedélyezik nekik. Jelenleg a Magosz szóvivőjét várják, hogy tárgyalhassanak vele a továbbiakról.
Háttér - Bizalmi szavazás és demonstráció
Gyurcsány Ferenc
© Kádár Mónika |
A bizalmi szavazást Gyurcsány Ferenc kezdeményezte hétfőn. Mint mondta, ezt az egyensúlyteremtés, a reformok és a fejlesztés által meghatározott kormányprogramról, illetve a kormányfő személyéről kéri.
Az MSZP és az SZDSZ támogatja a miniszterelnököt. A bizalmi szavazáson jelen lesz valamennyi ellenzéki frakció is, jóllehet a Fidesz és a KDNP korábban azt közölte, nem vesznek részt a voksoláson.
A 386 fős Országgyűlésben az MSZP-SZDSZ koalíció 210 mandátummal rendelkezik; a kormány iránti bizalom kinyilvánításához a képviselők egyszerű többsége szükséges.