Balhés választási kerületek
Rágalmak, titokzatos adatgyűjtés, és zsarolási botrány súlyosbította az első forduló előtt a parlamenti választás küzdelmeit. Összeállításunkból kiderül, hogy a választók bizalma nem feltétlenül rendül meg a vizsgálatok nyomán elmarasztalt jelöltekben, s jobb, ha a visszaélések elszenvedői sem feltétlenül reménykednek a polgárok jóindulatában.
Gyulai feketelista
Tóth Imre
© hvg.hu
|
Az esetről a hvg.hu-n is beszámoltunk: Békés megye 2. választókerületében a gyulai kistérségi társulás egyik ügyintézőjét távozásra bírták, mert munkahelyéről a gyulai szocialista polgármesterről küldözgetett lejárató leveleket. A munkatárs által hátrahagyott komputeren a választópolgárok nyolcezres névjegyzékét találták meg, a táblázatokon a személynevek, lakcímek mellett egybetűs kódok jelölték a választók Fidesszel kapcsolatos attitűdjeit. A számítógépről közjegyző jelenlétében emelték le az inkriminált adatokat, s az Országos Választási Bizottság (OVB) jogosulatlan adatkezelés miatt feljelentést tett az ügyben, de arról nem foglalt állást a grémium, hogy az illegális adatbázis a Fideszhez kötődne. A látszat mindenesetre arra utal, hogy a gyulai körzetben a fideszes jelölt, Tóth Imre kampánya számára gyűltek az adatok. Tóth választói azonban nem vacilláltak, s bizalmukról biztosították a képviselőjelöltet, aki így az első fordulóban a szavazatok 45,46 százalékát szerezte meg fő vetélytársa, a szocialista Perjés Klára (43,18 százalék) előtt.
A XXII-es csapdája
© Marton Szilvia
|
Ugyancsak beszámoltunk róla, hogy a Fidesz XXII. kerületi szervezetének elnöke, Karsay Ferenc a párt március 7-i kerületi közgyűlésére szóló meghívóban arra szólította párttársait, hogy ne csak saját, hanem közvetlen környezetüknek, családtagjaiknak, ismerőseiknek nevét, címét, telefonszámát is hozzák magukkal összeírva, s ne feledkezzenek meg arról sem, hogy egybetűs kóddal minősítsék az illető Fideszhez fűződő érzelmeit. Karsay Ferenc akkor a hvg.hu-nak azt mondta, hogy a meghívó szerinte hamisítvány, s emlékeztetett arra, hogy korábban kétszer betörtek hozzájuk, ellopva a számítógépeket is. Karsay szerint politikai riválisaik állhatnak az ügy hátterében, arról a körülményről azonban nem tudott számot adni, miként lehetséges, hogy a közgyűlésre szóló "eredeti" meghívók közül a pártszervezet sem papíron, sem elektronikus formátumban nem őrzött meg egyetlen egyet sem. Nem tudni, hogy a hírbe hozott Fidesz-szervezet miatt, de a szocialisták gyűjtöttek több szavazatot a választások első fordulójában, Lendvai Ildikó 46,31 százaléknál állt meg, szemben a fideszes Németh Zoltán 41,78 százalékával.
Két férfi, egy eset
Csapody Miklós
© Bánkuti András
|
A főváros 15. választókerületében, a Csapody Miklós MDF-es képviselő területének számító XI. kerületben a Fidesz képviselőjelöltjének, Deák Andrásnak ajánlószelvény-gyűjtői több Bartók Béla úti polgárt azzal kerestek fel, hogy Csapodynak gyűjtenek ugyan cédulát, de a szelvényre mégis Deák András nevét kéretik felvezetni, mivel „ő a jobboldal jelöltje”, mindezt maga Csapody állította februárban Az MDF-es politikus nem késlekedett újabb bejelentésével: a Fidesz az MDF tagnyilvántartását törvénytelenül felhasználva küldött levelet a fórumosoknak, amelyben arra buzdította őket, szavazzanak a Fideszre. Csapody az ügyben az adatvédelmi biztoshoz fordult. , majd a kerületi választási bizottsághoz és az adatvédelmi biztoshoz fordult panasszal, majd a rendőrségen is feljelentést tett. Deák András válaszában azon sajnálkozott, hogy Csapody Miklós a politikai ellenfél helyett őt támadja. Az első forduló eredménye miatt azonban nem kell sajnálkoznia, hiszen nem csak Csapodyt, hanem szocialista kihívóját is felülmúlta. (Az MDF jelöltje a szavazatok 10,94 százalékát szerezte meg. Deák András 43,12 százalékkal az első helyen végzett, megelőzve a szocialisták jelöltjét, Szabó Vilmost (31,52 százalék), illetve a harmadik helyezést elért Lakos Imrét (SZDSZ – 11,27 %).
Kormánytámogatások Tatabányán: osszuk el kettővel
Az MSZP Tatabányán terjesztett szórólapjain Gyurcsány Ferencnek és a körzet szocialista jelöltjének, Schvarcz Tibornak az arcképe alatt hamis adatok szerepeltek. A postaládába bedobott lapokon az állt, hogy a jelenlegi kormány regnálása alatt 4,3 milliárd forint támogatást kapott három beruházásra a tatabányai önkormányzat, a valóság azonban ennél lesújtóbb, hiszen a város csak 1,2 milliárd forintos állami támogatásban részesült; a szórólapokon feltüntetett, műfüves focipályára adott 300 millió a valóságban csak 176 millió, a szakképző központra szánt kétmilliárd csak egymilliárd, volt a valóságban, ráadásul utóbbit az Európai Uniótól, s nem a kormánytól kapták. A színházfelújítás is csak 1,6 milliárdot ért meg a feltüntetett kétmilliárd helyett, s még szerződés sem született az ügyben. A téves adatokért a megyei napilapban fizetett hirdetésben kért elnézést az MSZP tatabányai szervezete. Gyurcsány Ferencet és Schvarcz Tibort elmarasztalta a Komárom-Esztergom Megyei Bíróság, amely Bencsik János tatabányai polgármester fellebbezésének helyt adva hozta meg jogerős döntését. A szavazók – úgy fest – bocsánatos bűnnek tartották, hogy a szocialisták valótlan számokkal kampányoltak, Schvarcz Tibor ugyanis a szavazatok 51,12 százalékának összegyűjtésével egyből mandátumot szerzett.
Hegek Hende hátán
Szombathely és környékének lakóival szórólapok tudatták, hogy Hende Csaba, a Fidesz–MKDSZ országgyűlési képviselőjelöltje azért maradt távol a közélettől az utóbbi időben, mert alkoholisták utókezelő programján vett részt. Hende válaszul erre egy sajtótájékoztatón megmutatta az említett időszakban elvégzett gerincműtétjének hegeit, ezzel erősítve meg, hogy elvonókúra helyett műtéti beavatkozást végeztek akkor rajta. Az országgyűlési egyéni választókerületi választási bizottság elsőfokú határozata megállapította, hogy szórólapok és azok terjesztése is jogszabálysértő volt, ezért sajtóigazgatási szabálysértés gyanújával eljárást kezdeményezett a konkrét ügyben illetékes szombathelyi önkormányzat jegyzőjénél. A Vas Megyei Területi Választási Bizottság másodfokon megváltoztatta az OEVB döntését és határozatában azt "vélelmezte", hogy a szórólap terjesztésére az MSZP kampányának keretében került sor. A bizottság felszólította a pártot, hogy tartózkodjon a hasonló jogszabálysértésektől. Az ügyben az MSZP szombathelyi szervezete a bírósághoz fordult; a Vas Megyei Bíróság jogerős végzésében azt állapította meg, hogy az MSZP-t nem terheli felelősség a vitatott szórólapok előállításában és terjesztésében, ezért a választási kifogást elutasította. De a Hendére szórt rágalmak sem találtak táptalajt maguknak, hiszen a fideszes képviselő – ugyan csak tizenkettő darab szavazattal, de – előbb végzett, mint a szocialista-szabaddeomkrata közös jelölt, Gaál Angelika.
Persona non grata
Debrecen fideszes polgármestere, Kósa Lajos letiltotta Gyurcsány Ferenc egyik kampányrendezvényét – állította márciusban Újhelyi István, az MSZP alelnöke. A szocialista rendezvényt március 26-ára szervezték a debreceni Főnix csarnokban, amelyet februárban a Páneurópai Ifjúsági Fórum Egyesület foglalt le, majd március 3-án az MSZP területfoglalási engedélyt kért családi nap megrendezésére a csarnok környékére. A Főnix rendezvényszervező Kht. ekkor állt el a szerződéstől - a szocialisták szerint a fideszes polgármester személyes utasítására. Kósa Lajos az ügy kipattanását követően azt mondta, nem voltak tisztában azzal, hogy MSZP-s rendezvény készül a csarnokban, s egy korábbi nagy sikerű játékfesztivál megszervezése miatt bontottak szerződést. Végül egyeztetett a miniszterelnök titkárával, s a rendezvényt az MSZP megtarthatta. Az ügynek Kósa szempontjából vajmi kevés jelentősége van, képviselői mandátumát a szavazatok 57,2 százalékának besöprésével újabb négy évre meghosszabbította, csakúgy mint a másik két debreceni választókerületben induló párttársa, Pósán László és Halász János.
Árulkodó monitor
A Fidesz március elején illegális adatgyűjtéssel vádolta meg a Magyar Szocialista Pártot. Szalay Ferenc fideszes országgyűlési képviselő március másodikán járt az MSZP szolnoki irodájában, ahová egy sajtó-helyreigazítási kérelmet vitt. A vele érkező helyi televíziós operatőr kamerájával rögzítette az egyik számítógép monitorját futó adatsorokat, amelyekről később a Fidesz azt állította, hogy a szocialisták által az ajánlószelvényeken szereplő adatok alapján rögzített névsorok részei. Szalay törvénysértés miatt a területi választási bizottsághoz fordult panasszal, a testület azonban késedelmes benyújtás miatt érdemi vizsgálat nélkül elutasította a kifogást. Csák László, az MSZP szolnoki elnöke március 10-én kijelentette: a párt egyik aktivistája végzett illetéktelen adatkezelést, akit emiatt felelősségre is vontak, az adatokat megsemmisítették, így részükről le is zárták az ügyet. Nem így a hatóságok: a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Főügyészség a Szolnoki Rendőr-kapitányságot bízta meg a nyomozással, személyes adattal való visszaélés vétségének gyanúja miatt. A fideszes mindenesetre április 9-én nem tudott a szocialistáknak visszavágni négy évvel ezelőtti vereségéért, a szavazatok 43,19 százalékát szerezte meg, szemben Botka Lajosné 44,81 százalékával. A sorrend persze még változhat.
Bagó mondja…
Bagó Zoltán
|
Ha valakit megzsarolnak, s ő pedig ezt bátran, bizonyítékokkal alátámasztva nyilvánosságra hozza, még nem fognak rá szavazni – összegezhetjük így is a Kalocsán történteket. Bagó Zoltán fideszes süvölvény – emlékezhetünk - az MDF jelöltjét, Romsics Imre múzeumigazgatót zsarolással valamint ígérgetéssel próbálta rávenni arra, hogy ne induljon a képviselőválasztáson. A politikában nincs szükség az MDF-re, mondta. Vagy valami hasonlót. A beszélgetésről titokban hangfelvételt készített az – egyébként pártonkívüli – MDF által támogatott politikus, ezek részleteit pedig nyilvánosságra hozta. A Fidesz a botrány kipattanásakor egyből visszaléptette Bagót, helyette a Kalocsán nem túl jártas Semjén Zsolt KDNP-elnököt indította. Orbán Viktor, a Fidesz elnöke az eset miatt levélben kért elnézést Dávid Ibolya MDF-elnöktől, aki azonban ezt nem fogadta el, s képviselőtársaival együtt állította, a kalocsai eset cseppet sem volt egyedi. A botrány következménye rövid úton az lett, hogy nem lépett vissza a választásokig egyetlen MDF-es sem. Ami a Bagó-ügyet illeti, az Országos Egyéni Választókerületi Választási Bizottság végül határozatban mondta ki: a fideszes politikus megsértette a választási eljárásról szóló törvényt. A testület eltiltotta Bagót a további jogszabálysértéstől. A választók ettől azonban még nem szerették meg Romsicsot, s nem is ment el a kedvük a Fidesztől: Semjén Zsolt az első fordulóban a szavazatok 45,61 százalékát megszerezve első helyen végzett, míg Romsics Imrére csak a szavazók 4,4 százalékát adták.
Ön kinek drukkol, atyám?
Nyilvános színvallásra akarta rábírni az egyik kecskeméti plébánost a Fidesz helyi jelöltje – számolt be az Index másfél hete. Horváth Zsolt személyesen kereste meg a papot, hogy felszólítsa az ellenzéki párt melletti nyilvános kiállásra. A hírportál birtokában lévő hangfelvétel tanúsága szerint (az eset egy sajtó számára is nyilvános rendezvényen történt, a beszélgetést egy újságíró asztalon hagyott diktafonja rögzítette) Horváth a választási kampány idején azért vonta kérdőre a plébánost, mert az szó nélkül hagyta, hogy egyesek Szécsi Gábor polgármesterből "remekjó keresztényt csinálnak, akire mindenki nyugodtan szavazhat", pedig az egykori fideszes politikus most a "förtelmes SZDSZ-t akarja becsempészni, meg az MSZP-t" a parlamentbe. Horváth azt sérelmezte, hogy a pap személyi kapcsolatai révén azt a látszatot kelti, hogy egy olyan párt szekerét tolja, amelyik azzal kampányol, hogy "jöjjön el az én országom". Horváth azt mondta, a plébános "túlzottan össze van nőve" egy Kecskeméten közismert újságíróval, akiről viszont azt beszélik, hogy a szocialista Szécsi Gábor embere. A Fidesz-jelölt szerint a plébánosnak "színt kell vallani, hogy ide vagy oda, a mieink ezt várják tőled, méghozzá világosan". A „remekjó keresztény” Szécsi Gábor egyébként több mint három és fél százalékkal magasabb szavazati arányt ért el, mint fideszes vetélytársa. Az eset ugyebár közvetlenül a kampánycsend előtt került napvilágra ám arra a választási fordulót követően Dávid Ibolya is emlékeztetett a Fidesz elnökének címzett nyolc pontjában, amelyben bocsánatkérést követel Orbán Viktortól a Fidesz nevében. (Orbán az Indexnek szerdán adott interjújában úgy nyilatkozott, bár az ügyet nem ismeri, a plébánostól elnézést kérnek.)