Dán kutatók szerint a székletmikrobióta transzplantáció (FMT) segíthet a cukorbetegeknek abban, hogy enyhüljenek a gyomor-bélrendszeri panaszaik.
Régóta vizsgálják már a kutatók, hogy miként lehet gyógyítani, vagy legalábbis enyhíteni a cukorbetegek állapotán. A dán Aarhusi Egyetem kórházának kutatói most arra jutottak, hogy a székletátültetés segíthet a krónikus betegségben szenvedők gyomor-bélrendszeri problémáinak enyhítésében – írja a Gizmodo. Az erről szóló tanulmány az eClinicalMedicine című tudományos lapban jelent meg.
A kutatók egy kis méretű, randomizált kettős vaktesztet végeztek el az úgynevezett székletmikrobióta transzplantáció (FMT) néven ismert módszerrel az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedőkön. A placebo-csoporthoz képest az FMT-t kapó betegeknél jelentős szövődmény nélkül szignifikánsan csökkentek a gyomor-bélrendszeri tünetek. Az eredmények bizonyítékot szolgáltatnak arra, hogy az FMT hatékony kiegészítője lehet a cukorbetegek kezelésének.
Az 1-es típusú cukorbetegség egy autoimmun betegség, amelyet az inzulint termelő hasnyálmirigy-sejtek pusztulása jellemez. Inzulin nélkül az emberek vércukorszintje krónikusan és veszélyesen magas lesz. Bár a cukorbetegek szintetikus inzulint és más gyógyszereket szedhetnek vércukorszintjük szabályozására, az állapot továbbra is növeli az emberekben más egészségügyi problémák, például a gyomor-bélrendszeri problémák kialakulásának kockázatát.
A korábbi kutatások kimutatták, hogy az 1-es típusú cukorbetegek bélmikrobioma jelentősen eltér az átlagemberekétől, és ezek a különbségek hozzájárulhatnak az állapot kialakulásához vagy súlyosbodásához. Ez olyan feltételezésekhez vezetett, hogy az FMT – amelynek célja, hogy egy személy bélmikrobiomát a donor mikrobiómával helyettesítse – felhasználható az emberek cukorbetegségével kapcsolatos tüneteinek enyhítésére.
A kísérletbe a dán kutatók összesen 20, az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő embert vontak be, akiknek közepesen súlyos vagy súlyos gyomor-bélrendszeri problémái voltak. Az önkénteseket véletlenszerűen osztották két csoportra. Az egyik csoport tagjai 25 tablettát kaptak, amelyek donorbiomot tartalmaztak, míg a többiek placebót vettek be. A második, későbbi kezelés során mindenki FMT-kezelést kapott.
A kutatók megállapították, hogy azoknál a betegeknél, akik első körben megkapták az FMT-t, nagyobb mértékben csökkentek a gyomor-bélrendszeri tünetek, mint azoknál, akiknek placebó jutott. A tünetek erősségét egy 0-tól 100-ig tartó skálán mérték. Ezek alapján az FMT-csoportnál 42-ről 25-re csökkent az érték, míg a másik csoport tagjainál 47-ről 41-re. Emellett mérhető módon változott meg az FMT-t kapó betegek mikrobioma.
Mivel a megállapítások kis csoport vizsgálatán alapulnak, ezért a kutatók a jövőben egy nagyobb csoporttal is elvégeznék ugyanezt a kísérletet, hogy lássák, hasonló eredmény jön-e ki, mint elsőre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.