Tech HVG 2024. december. 16. 13:03

3046 kilométer hosszan telepített erdőt Kína, hogy megakadályozza a sivatag terjedését

Kína 2050-re végezhet az erdőtelepítési programjával, amely során 100 milliárd fát ültetne el az ország. A cél, hogy a sivatag ne terjeszkedjen tovább.

Immáron 46 éve, 1978 óta küzd Kína az elsivatagodás ellen egy speciális erdőtelepítési programmal. Ennek kapcsán az ország vezetése most bejelentette, hogy elkészült a „Kínai Nagy Zöldfal” néven emlegetett projekt újabb részével. A szakemberek a Takla-Makán homoksivatagban húztak fel egy 3046 kilométer hosszú erdősávot, hogy megfékezzék a sivatag további terjeszkedését.

A kínai Xinhua beszámolója alapján az IFLScience azt írja, a Hszincsiang-Ujgur tartományban, a sivatag déli részére ültettek többféle fát is, amitől azt várják, hogy a homokviharoknak is egyfajta természetes védőgátat szab majd. A mezőgazdaság számár a sivatagi homok ugyanis nagyon súlyos károkat tud okozni.

Kína 1978 óta küzd az elsivagatodás ellen az ország különböző területein. A tervek szerint 2050-re fejezik majd be az erdősítési programot, ami 100 milliárd elültetett fát jelenthet. Ezzel lényegében ez lehet a világ legnagyobb ökológiai projektje, a program kritikusai szerint azonban több probléma is van a tervvel.

Kínában találtak egy ősi erdőt: 1200 éves fák vannak, a legnagyobb törzsének kerülete 3 méteres

Ősi, ritka fákból álló erdőt fedeztek fel a kínai Csianghszi tartomány egyik hegyvidéki területén.

A kutatók egy része azzal érvel, hogy nem szerencsés olyan fákat ültetni egy adott régióban, amelyek nem őshonosak, míg mások úgy vélik, a monokultúrás megoldás miatt érzékenyebbé válhatnak a helyi erdők a betegségekre, és a vad számára is negatív hatásai lehetnek a projektnek. Olyanok is vannak, akik úgy vélik, a fák nem tudják hatékonyan tompítani a homokviharokat.

Kína azonban jelenleg ezt látja az elsivatagodás elleni küzdelem egyik fontos elemének, ami az ország 27 százalékát és mintegy 400 millió embert érint. A sivatag terjeszkedése többek között a fenntarthatatlan gazdálkodásnak és az erdőirtásnak köszönhető, az elmúlt évtizedekben pedig a globális felmelegedés csak tovább katalizálta a problémát.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.