Tech HVG 2025. március. 26. 21:03

Célkeresztben a nulla: ilyen repülőgép uralhatja az eget néhány év múlva

Bemutatta az Airbus a következő generációs keskenytörzsű repülőgépek potenciális műszaki megoldásait, az A320-as típuscsalád utódja a 2030-as évek második felében állhat majd forgalomba.

A francia gyártó az Airbus Summit 2025 rendezvényén felvázolt elképzeléseiről állítja: azok segítségével érhető el a légiközlekedés 2050-re tervezett karbonsemlegessége.

Az eseményen az Airbus többféle, jelenleg vizsgálat alatt lévő műszaki koncepciót is bemutatott, amelyeket alkalmazhatnak az újgenerációs keskenytörzsű repülőgépen. Ezek közül kiemelkedik a kedvezőbb aerodinamikai tulajdonságokkal rendelkező, mainál jóval nagyobb fesztávolságú, behajtható szárny, valamint a mai zárt szerkezetű helyett nyitott hajtóművek. A toulouse-i gyártó mindezek mellett a legújabb generációs akkumulátorokat is vizsgálja, amelyek a könnyű szerkezetes anyagok mellett hozzájárulnak a hibrid meghajtás és fedélzeti rendszerek bevezetéséhez.

Ezekkel a megoldásokkal a most forgalomban lévő A320neo típusokhoz képest további 20–30 százalékos fogyasztás- és kibocsátáscsökkentés érhető el. Emellett fontos kritérium, hogy akár 100 százalékban fenntartható forrásból származó kerozinnal (SAF) is üzemképes legyen az új típus. A végső cél a nulla károsanyag-kibocsátás.

Karim Mokaddem, az Airbus kutatásért és technológiáért felelős vezetője hangsúlyozta, a vállalat szakemberei folyamatosan dolgoznak azon, hogy véglegesítsék a hajtóművek, szárnyak műszaki tartalmát és egyéb innovatív megoldásokat, amint azok eléggé kiforrottak lesznek.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?