Tech HVG 2024. december. 12. 14:03

Új rákfajt fedeztek fel 8 kilométeres mélységben, ragadozóként vadászik a kisebb állatokra

A Dulcibella camanchaca nevű rák létezéséről csak 2023-ban szereztek tudomást a szakemberek, de segíthet megérteni, miként alakultak ki az evolúció során az extrém körülmények között élő élőlények.

Valahol 6 és 11 kilométer közötti mélységben húzódik meg az úgynevezett hadal zóna, ami a görög mitológiából ismert istenről, Hadészról, az alvilág uráról kapta a nevét. Talán nem annyira meglepő, hogy ezeket a területeket csak nagyon nehéz vizsgálni, tekintettel arra, hogy ilyen mélységbe már a napfény sem ér el, nem beszélve az elképesztően magas nyomásról.

A tengerbiológusoknak azonban sikerült ismét eljutniuk ebbe a mélységbe, és egy újfajta ragadozót fedetek fel, ami képes volt alkalmazkodni az extrém körülményekhez.

Az amerikai Woods Hole Oceanográfiai Intézet (WHOI), valamint a chilei Instituto Milenio de Oceanografía (IMO) azonosították az első nagy, ragadozóként ismert felemáslábú rákot, amit a hadal zónában sikerült megtalálni. A Systematics and Biodiversity című tudományos lapban közzétett publikáció szerint még soha nem találkoztak ezzel a fajjal, amit ráadásul abban a régióban fedeztek fel, amit korábban lakatlannak gondoltak.

Az állat alig 4 centiméter hosszú, és leginkább egy garnélára hasonlít. Vannak azonban olyan speciális nyúlványai, melyeket kifejezetten a zsákmány elfogására használ, amit elsősorban a nála kisebb felemáslábú rákok jelentenek az Atacama-árokban. A terület Peru–Chile-árok néven is ismert, a két ország partja mentén húzódik, és bizonyos területeken több mint 8 kilométer mély – írja a Gizmodo.

A felfedezett állat a Dulcibella camanchaca tudományos nevet kapta.

5142 új állatfajt találtak a Csendes-óceán mélyén, úgy néznek ki, mint a földönkívüliek

Egy távirányítású robot segítségével térképezték fel a kutatók a Csendes-óceán azon térségét, ahol úgy vélik, rengeteg különös állatfaj él a víz mélyén.

Az élőlényt még egy 2023-as küldetés során fedezték fel, amely során négy példányt hoztak fel a felszínre 7,9 km-es mélységből. Az állatokat aztán lefagyasztották, hogy aztán vizsgálatot tudjanak rajtuk végezni. Végül a DNS-vizsgálat mutatta meg, hogy egy eddig soha nem látott állatról van szó.

A szakemberek szerint egyébként a hadal zóna mostoha körülményei ellenére több tucat faj él a tengerekben ilyen mélységben. Minden egyes ilyen felfedezés segít megérteni, hogy miként fejlődtek ki, és miként alakította úgy az evolúció, hogy el tudják viselni a zord körülményeket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 12. 18:03

„Jobb lett volna egyben, rágás nélkül lenyelni az egészet” – kipróbáltuk a házilag készített és a bolti dubaji csokit

Gyerekjáték, de a végeredménytől se várjunk sokat – nagyjából így foglalhatjuk össze a házi dubajicsoki-kísérletünket, amelynek az eredményét a boltban kapható verzióval is összekóstoltuk. Az élmények vegyesek, és sajnos a mindent elsöprő imádatot sem sikerült jobban megértenünk.