Az amerikai TIME magazin idén is összeállította az év 200 legjobb találmányának listáját. Most bemutatjuk azokat, amelyeknek a macskatartók és a konyha szerelmesei egyaránt örülhetnek.
Blueland Spring Boom mosószer
Mosni muszáj, a bolti mosószerek többsége ugyanakkor káros a környezetre. Szerencsére egyre több a fenntartható alternatíva, de ezek sokszor illatmentesek, ami az illatosított változatok után csalódást kelthet sokakban. A műanyagba zárt, mosás közben lebomló hagyományos mosókapszulák mikroműanyag-problémájáról nem is beszélve.
A Blueland Spring Boom azonban előállt egy olyan mosókapszulával, ami környezetbarát, és illatanyagokat is tartalmaz. Csak a szennyes ruhák közé kell dobni a mosógépbe, és a műanyagok nélkül távolítja el a foltokat a ruhákról, ráadásul még illatos is. Utóbbi pedig a szárítás során sem vész el az ígéret szerint.
GE Cync
Intelligens világítás a konyhapult alá vagy irodába? A GE új termékcsaládja, a Cync egy vibrálásmentes, szekrény aljára szerelhető lámpatest, ami a teljes színtartományt meg tudja jeleníteni, és szórt fényt biztosít. Ráadásul teljes mértékben személyre szabható, legyen szó a fényerőről vagy a színárnyalatról.
Össze lehet hangolni számos okosotthon-rendszerrel, így akár az Amazon Alexa vagy Google Assistant segítségével is vezérelhető.
Impulse Cooktop
A főzőlapos tűzhelyek nem változtak jelentősen az elmúlt évtizedekben, ám a Google, a Meta, az Apple, és a Tesla volt alkalmazottai által alapított Impulse Labs a technológiával tenné modernebbé a főzőlapokat. Az Impulse Cooktop nevű termékük egy 3 kW teljesítményű főzőlap, ami lítium-vas-foszfát akkumulátorról is működtethető, természetesen a hálózati áram opció mellett.
A telep azonban tud akkora löketet adni, hogy akár 40 másodperc alatt is fel lehet forralni a vizet, így ez az indukciós tűzhely ötször akkora teljesítményre képes, mint egy normál gáztűzhely. A digitális kijelzőjén pedig könnyen lehet szabályozni a kívánt hőmérsékletet.
Mammotion Luba AWD
A robotfűnyírók nem számítanak újdonságnak, de jellemzően valami segíti őket a haladásban – például földalatti vezetékek. A Mammotion által fejlesztett Luba 2 AWD azonban teljesen vezeték nélküli, és GPS-t, kamerákat, ultrahangos radart, valamint 3D-látást alkalmaz a terep feltérképezésére, valamint az akadályok észlelésére.
Az már csak a mókafaktort erősíti, hogy kérésre konkrét „szavakat” is bele tud vágni a fűbe. A cég egyik vezetője szerint a fűnyíró egy F1-es autóra hasonlít, amivel egy aerodinamikai mérnök valószínűleg tudna vitatkozni, de egy kicsit tényleg hasonlít.
Mill Food Recycler
A háztartási komposztálás körülményes, különösen társasházi környezetben. Emiatt rengeteg olyan élelmiszer végzi a kommunális hulladékban, ami komposztként még hasznos lenne. Ezen segíthet a Mill Industries megoldása, ami egy konyhai készülék – és egy kettős őrlővel szerelték fel, ami még az avokádó magjával is megbirkózik.
Figyelemre méltó képessége továbbá, hogy az ételmaradékot akár egy éjszaka leforgása alatt is száraz földdé alakítani. A szerkezetet nemrég tovább is fejlesztették: már sokkal elegánsabb, halkabb, és olyan szűrői vannak, amelyek meggátolják, hogy a szagok kiszökjenek belőle.
Az ígéret szerint az embert reggel fogadó produktum olyan, mint a kávézacc, illatra pedig a szárított fűszerekre fog emlékeztetni.
Petlibro Polar
A macskák nedves eledellel történő etetése körülményes: egyrészt nem lehet előre kihelyezni bizonyos adagokat, másrészt nem is marad friss. Ezt nem mi mondjuk, hanem 900 macskatulajdonos a Petlibro nevű cég felmérésben – így hát a vállalat el is határozta, hogy létrehoz egy olyan adagolót, ami kimondottan macskaeledelekre van szabva.
Így készült el a Polar, ami egy, a hűtőszekrényekéhez hasonlító rendszerrel tartja hidegen a nedves macskaeledelt, amit különböző időpontokra ki lehet benne porciózni. Ezeket forgó rekeszek adagolják a kívánt, applikációban beállítható időpontokban.
Samara Backyard
Meglévő ingatlanhoz hozzáépíteni egy új részt körülményes, a tervezéstől a kivitelezők levonulásáig akár jóval több mint egy év is eltelhet. Pedig néha jól jönne egy kis extra tér, legyen szó egy kis vendégházról, irodáról, üzletről. Ezen segít a Samara által fejlesztett, Backyard nevű fejlesztése. Voltaképpen kicsi házakat kínálnak, amiben az utolsó részletig meg lehet tervezni mindent.
Öt méretben választható, és a kiválasztástól az átadásig ideális esetben csak körülbelül hét hónap telik el. Ebből a helyszínen történő összeszerelés csupán hat hétbe telik.
Smart Box – egészségellenőrzés okosan
A macskák jellemzően csak a legvégső esetben mutatják ki, ha valamilyen egészségügyi problémájuk van, ami megnehezíti a gyógyításukat. A macskavizelet azonban árulkodó lehet, erre építi az egészségmonitorozó megoldását a Smart Box Health is, melynek pelletei elszíneződnek a macska vizeletétől, ha baj van – legyen szó húgyúti fertőzésről vagy veseproblémákról.
Hasonló megoldások léteznek ugyan, de azok valamilyen formában műanyagot tartalmaznak, így a szeméttelepre kerülve károsítják a környezetet. A Smart Box alom azonban teljes mértékben lebomló anyagokból készül.
Whisker Litter-Robot 4
Maradva a macskaalomnál, az is gond tud lenni, hogy a macskák ürüléke bizony kellemetlen szagokat eregethet. Erre kínál megoldást a Litter-Robot 4, ami egy automatizált macskatoalett. Érzékeli, mikor lép ki és be a macska, majd a produktumot szelektálja, és egy szagzáró rekeszbe helyezi, amit aztán kiüríthet.
Az eszköz nem egészen új, a legelső változatát 1999-ben dobták piacra, és már a negyedik generációnál tart – és megannyi macskatartó lélegezhet fel az otthonában. Kellemetlen szagok nélkül.
Signature Kitchen kombi sütő
A szakácsok svájci bicskája – így nevezi a Signature Kitchen Suite terméktervezés-igazgatója azt a sütőt, ami gombmentes, és csak érintőképernyővel használható. Az igazi különlegesség azonban nem is ez, hanem az, hogy két részből áll: egy gőzfunkciókkal is rendelkező hagyományos sütőből alul, és egy mikróként, konvekciós-halogén sütőként funkcionáló felső részből.
Még egy kamera is van bele építve, ami timelapse felvételeket készít a sütési folyamatról, ami valószínűleg minden gasztroblogger álma. De egy mesterséges intelligencia azt is figyeli, mi van a sütőben, és hogyan lehetne a megfelelő hőmérsékleten, automatikusan megsütni azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.