Meglepő dologra figyeltek fel a napokban az OpenAI mesterséges intelligenciájánál: valamiért leblokkolt, ha a David Mayer névre kerestek nála. Ez a probléma már megoldódott, azonban továbbra sincs egyértelmű válasz más, hasonlóan kezelt nevekkel kapcsolatban.
Tele volt az internet David Mayer nevével a napokban, csak épp a ChatGPT nem volt hajlandó tudomást venni róla. Bár rengetegen próbálták rávenni, hogy kezdjen valamit ezzel a névvel, a chatbot rendre a „valami elromlott” vagy a „nem tudok válaszolni” felelettel tért vissza, esetleg megállt a David szónál.
Azonnal elkezdődtek a találgatások, hogy mi lehet a háttérben, és a dolgot csak nehezítette, hogy egy viszonylag gyakori névről van szó. Két név viszont kiemelkedik közülük – lehet, hogy valamelyikük letiltotta a ChatGPT-nek a neve használatát? Erre ugyanis megvan a lehetőség, ugyanis az OpenAI európai adatvédelmi szabályzata egyértelművé teszi, hogy a felhasználók törölhetik személyes adataikat a termékeiből, az úgynevezett „feledésbe merüléshez való jognak” is nevezett folyamat során – írja a The Guardian.
Nos, az említett két ismert Mayer egyike, David Mayer színháztörténész, a Manchester Egyetem professzora már elhunyt, a másikuk viszont elvileg élhetett az említett joggal. Ő egy kalandos kedvű brit környezetvédő és filmproducer, akit a Rothschild-vagyon örököseként tartanak számon. Ezt a Mayert azonban jobban érdekli a környezetvédelem, mint a banki tevékenység. Lenyűgöző expedíciók tagja volt az Északi-sarkvidéken és az Antarktiszon is. Emellett részt vesz az éghajlat- és környezetvédelmi érdekképviseletben, szóval nem igazán az az adatvédelmi őrült, aki megpróbálja letiltani a nevét a ChatGPT-ből.
De nem is tette ezt. „Nem, nem kértem a nevem eltávolítását. Soha nem érintkeztem a Chat GPT-vel. Sajnos az egészet összeesküvés-elméletek vezérlik” – mondta a Guardiannek. Ráadásul, ha arra kérték a ChatGPT-t, hogy beszéljen „David de Rothschildről”, készségesen válaszolt. Csak akkor omlott össze, amikor elkezdték beírni a David Mayer nevet.
A The Guardien megkereste az Open AI-t, és azt a választ kapta, hogy az egyik eszközük tévedésből jelölte meg ezt a nevet, és megakadályozta, hogy megjelenjen a válaszokban. Ezután példátlan gyorsasággal meg is történt a javítás, és David Mayer immár nem ütközik össze a ChatGPT-vel.
Azonban a történetnek ezzel még nincsen vége. További neveket találtak (Brian Hood, Jonathan Turley, Jonathan Zittrain, David Faber és Guido Scorza), amelyeket ugyancsak megtagad a Chat GPT. Őket egyvalami köti össze: a törvénnyel, a magánélet védelmével és/vagy a ChatGPT-vel foglalkoztak.
Brian Hood ugyan soha nem perelte be az OpenAI-t, de közel állt hozzá. Jonathan Turley írt arról, hogy a ChatGPT hogyan rágalmazta őt, tévesen vádolva szexuális zaklatással. Jonathan Zittrain írt egy cikket a The Atlantic-ban, amelyben kifejezetten a ChatGPT-vel foglalkozott. Zittrain és Turley is szerepel a New York Times által az OpenAI és a Microsoft ellen indított szerzői jogi perben. Lehetséges, hogy a ChatGPT kemény szűrőt állított be ezekhez a nevekhez? – teszi fel a kérdést a ZME Science. De persze még mindig játszhat a feledésbe merüléshez való jog: Guido Scorza például az X-en posztolta, hogy GDPR-ra vonatkozó kérelmet nyújtott be ezzel kapcsolatban. Összességében a ZME Science úgy gondolja, hogy hogy a ChatGPT-nek van egy listája azokról a nevekről, amelyeket jogi, adatvédelmi vagy egyéb aggályok miatt kerülnie kell.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.