Tech HVG 2024. december. 06. 20:03

Drogokhoz nyúlhattak az ókori germán harcosok, mielőtt csatába indultak

Úgy tűnik, egy kis extra bátorságot gyűjthettek az ókori harcosok néhány élénkítőből. Lengyel kutatók ehhez használatos eszközöket találtak a háborús leletek között.

Ha azt gondolja, a drogok a modern világ szüleményei, téved: régészeti és történelmi források egyaránt igazolják, hogy már az ókori görögök és rómaiak is használtak narkotikumokat (például ópiumot), de arra eddig nem volt bizonyíték, hogy más népeknél is előfordult volna ilyesmi. Az alkoholon túl, persze.

Egy három lengyel kutatóból (Andrzej Kokowski régészből és a Maria Curie-Sklodowska Egyetem két biológusából) álló csapat azonban most azt állítja, hogy a Római Birodalmon kívül élő, észak-európai germánok a háborúk idején stimulánsokat használtak – írja a Gizmodo a De Gruyter tudományos folyóiratban megjelent publikáció nyomán.

A kutatók, mivel közvetlen bizonyíték nem állt rendelkezésükre, hát inkább a közvetett nyomok után eredtek. Ezekre 241 apró tárgy formájában bukkantak rá, melyek a harcosok öveire voltak rögzítve 116 római kori régészeti lelőhelyen (a mai Németország, Skandinávia és Lengyelország területén).

Ezek kanál alakú, 40–70 mm közötti, kanál formájú tárgyak, de vannak 10–20 mm közötti átmérőjű kis tálak, valamint lapos korongok is. A szakemberek a háborúval kapcsolatos leletek között bukkantak ezekre.

De Gruyter

Úgy vélik, a germán harcosok a kanálra hasonlító tárgyakat a stimulánsok bevitelére használhatták azzal a céllal, hogy javítsanak az erőfeszítéseiken, valamint csökkentsék a stresszt a csata előtt. Az eszközök használata az adagolást segítette, megelőzve az esetleges túladagolást.

Ami az élénkítőket illeti, mák, kender, komló, sokféle gomba is szerepelhetett az „étlapon”, por és folyadék formájában is. Ezeket használhatták még gyógyászati és rituális célokra is a tanulmány szerint. Úgy tűnik tehát, hogy a germán népek is élénkítőkhöz nyúlhattak, mielőtt csatába indultak – például a római katonákkal szemben.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.