Tech HVG 2024. december. 04. 20:03

Tartja magát a 8 órás alváshoz? Van egy rossz hírünk, ezzel még messze nem tett meg mindent az egészségéért

Nem biztos, hogy elég, ha (legalább nagyjából) tartja magát a megfelelő hosszúságú alváshoz. Egy új kutatás szerint ugyanis az is sokat számíthat, hogy mikor fekszik le, és kel fel – már ami az időpontokat, és azok állandóságát illeti.

Arra már sok kutatás rávilágított, hogy az elégséges hosszúságú – 5–9 óra közötti – alvás milyen fontos a fizikai és mentális egészség szempontjából. Az újabb kutatások azonban már arra is utalnak, hogy idővel a lefekvési és a felkelési ciklus időzítése is hatással lehet az emberre. Az eddigi tanulmányok során tett megállapítások azonban csak keresztmetszeti vizsgálatokat alkalmaztak, tehát csak egy adott időben és helyen vizsgálták az embereket.

A legújabb, a Journal of Epidemiology and Community tudományos folyóiratban publikált tanulmány azonban a brit UK Biobankból nyerte az adatokat, ami egy hosszútávú kutatási projekt, és már hosszú évek óta követi a brit lakosság egészségi állapotát – jelen tanulmányhoz összesen 72 269, 40 és 79 év közötti személy adatait használták fel.

Az alvási szokásokon belül azt vizsgálták, hogy az emberek mennyire hajlamosak minden nap ugyanabban az időpontban lefeküdni és felkelni. Mint kiderült: azok, akik igyekeztek következetesen tartani magukat egy adott időponthoz (lefekvés és ébredés szempontjából is), azoknál kisebb volt a stroke, a szívinfarktus és a többi szív- és érrendszeri probléma kialakulásának a kockázata, mint azoknál, akik rendszertelen időpontokban feküdtek és keltek. Számszerűen 26 százalékkal – összegez a The Guardian. Ezeket a káros hatásokat még a nyolc órás alvás sem tudta ellensúlyozni.

Szeretne egy jót aludni? Akkor -90 Celsius-fokra lehet szüksége

Francia kutatók szerint naponta 5 perc egy kriostimulációs kamrában csökkentheti a szorongás mértékét, javíthatja a hangulatot, az alvás pedig pihentetőbb lesz tőle.

Az ugyanakkor nem derült ki, hogy mennyire kell szigorúan tartania magát valakinek adott időpontokhoz – csak hogy minél távolabb volt valaki a következetességtől, annál nagyobb volt az ártalomkockázat.

Jean-Philippe Chaput, a tanulmány vezető szerzője elmondta: arra kell törekedni, hogy minden nap – ide értve a hétvégéket is – ugyanabban az időpontban feküdjünk le és keljünk fel, lehetőleg egy 30 perces intervallumon belül. Az egy órán belüli intervallum sem rossz, de a 30 perc már jó, a nulla pedig még jobb.

Azt is kiemeli, hogy az sem jelent problémát, ha az ember hetente 1-2 napot kicsit eltér a megszokottól, de az ismétlődő, krónikussá váló rendszertelenség már gond. És ha választani kell, Chaput szerint az ébredés időpontjához fontosabb, hogy tartsuk magunkat. Ennek a rendszertelensége ugyanis megzavarja a belső órát, és ennek komoly egészségügyi hatásai lehetnek.

Gyakran vannak rémálmai? Lehet rá egy egyszerű és hatásos segítség

Svájci kutatók két terápiás módszert gyúrtak egybe, hogy megnézzék, milyen hatással lehet csökkenteni a rémálmok számát. Az eredmények biztatóak.

Mivel egy megfigyelési vizsgálatról volt szó, ok-okozati összefüggést nem tudott felállítani, de arra rávilágított, hogy milyen fontos a rendszeresség is az alvás terén.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.