Az amerikai TIME magazin idén is összeállította az év 200 legjobb találmányának listáját, melyekből most a legérdekesebb szoftvereket mutatjuk be.
EXeX ExperienceX
Mint minden embernek, úgy a sebésznek is megvannak a maga preferenciái a munkában: hol legyen a szike, a jobb- vagy baloldalon? Milyen varrattípust szeret használni? A műtősegédeknek gyakran igyekezniük kell, hogy megfeleljenek az ilyen preferenciáknak, ami csúszáshoz és pazarláshoz vezethet.
Az ExperienceX egy virtuális térképet készít a műtőről, ami magában foglalja a sebész egyéni preferenciáit is, így a kiterjesztettvalóság-szemüveget viselő asszisztensek precízen láthatják, hogy az egyes eszközök hol kell legyenek az operáció során. Van ugyanakkor egy „hagyományos”, a kiterjesztett valóságot nélkülöző változat is iPadre. A megoldást már tesztelik egy londoni kórházban, kereskedelmi forgalomba pedig 2025-ben kerül.
Column Tax
Amerikaiak milliói jogosultak az ingyenes jövedelemadó-bevallásra, de mégsem élnek ezzel (az amerikai adórendszer eléggé különbözik a magyartól). Ennek oka, hogy nem illeszkedik jól a pénzügyi életük többi részébe – ezen változtatna a Column Tax. Ők úgy vélik ugyanis, hogy olcsóbb és egyszerűbb lenne, ha az adóbevallás már része lenne egy banki vagy könyvelési alkalmazásnak – ezért készítettek is egy ilyen „áthidaló” megoldást. Ez nem más, mint egy API, azaz alkalmazásprogramozási interfész.
Ennek segítségével a pénzügyi szolgáltatók beépíthetik az alkalmazásaikba az ingyenes adóbevallás-funkciót, felhasználva a már tárolt adatokat is. A Column Tax az első évében 150 millió dollárnyi visszatérítést dolgozott fel az Egyesült Államokban.
Content Credentials – harc a hamis fotók ellen
A 2024-es év is a mesterséges intelligenciáról szólt a technológiai szektorban, de nem mindig pozitív értelemben. Az X-en (leánykori nevén: Twitteren) például MI-vel generált pornográf felvételek kezdtek terjedni Taylor Swiftről, de az amerikai választási kampány sem volt mentes az MI-vel kapcsolatos botrányoktól.
Az MI ma már fegyverként is használható, ha manipuláció a cél. 3700 technológiai- és médiavállalat azonban felhúzta a kesztyűt, és létrehozták a Content Credentials nevű, vízjelekből és metaadatokból álló rendszert. Ennek célja, hogy biztosítsák a hitelességet, és megjelöljék, ha valamiben szerepet kapott a mesterséges intelligencia.
A rendszer részeként a kezdeményezésben résztvevő cégek fényképezői metaadatokkal látják el a fotót, míg az Adobe Photoshop például észlelni tud bármilyen MI-alapú módosítást. Olyan nagy vállalatok tagjai a kezdeményezésnek, mint a Google, a Microsoft, az Adobe, az OpenAI, a BBC, az Associated Press vagy a TikTok.
Diia
Az orosz-ukrán háború árnyékában sokan elszakadtak a párjuktól, így az eljegyzés és házasságkötés is nehezebbé vált. Azonban, akik mégis szeretnének házasodni messze egymástól is, már megtehetik – egy pap segítségével, csak úgy, mint a valóságban.
A folyamatot egy Diia nevű alkalmazáson kell megindítani egy eljegyzéssel – erről a másik fél egy értesítést kap, és 14 napja van, hogy igent mondjon. Ezután a két fél által megbeszélt időpontban egy videós platformon megtartják az esküvőt.
Bár ez semmiképpen sem mondható egy romantikus megoldásnak, de az egymástól elszakított párok számára ez is egy fontos lépés. Az első hónapban 1,1 millióan kérték meg a párjuk kezét az alkalmazás segítésével, és 435 házasságkötés történt.
Canva Magic Studio
Az online tartalomgyártás egyre inkább teret hódít magának, így fontosak az olyan eszközök, melyekkel videókat, képeket, marketinganyagokat lehet készíteni – a lehető legegyszerűbben. Ezt könnyítette meg a Canva 2024 végén megjelent eszköze, a Magic Studio, amivel két pillanat elkészíteni ezeket, és csak kevés technikai ismeret szükséges hozzá.
A Canca már hét éve alkalmaz gépi tanulással foglalkozó szakembereket – régebb óta, minthogy a mesterséges intelligencia 2022 végén berobbant volna. Mára több erre építő funkció is van a Canvában, például a Magic Switch, ami dokumentumokat tud prezentációvá alakítani; a Magic Grab, ami akár egy vázát is táskává tud alakítani.
Az újdonságok része a Magic Media, ami szöveges parancsok mentén tud videót generálni, valamint a Brand Voice, ami márkáknak tud marketingszövegeket írni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.