Az orosz Roszkoszmosz űrügynökség két űrhajósa kipakolta azt a háromtonnányi élelmiszert és egyéb ellátmányt, amit a Nemzetközi Űrállomásra szállított a Progressz teherűrhajó. A NASA már sejti, mi okozhatta a szivárgást.
November 23-án dokkolt a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az az orosz teherűrhajó, ami üzemanyagot, ellátmányt és egyéb eszközöket szállított az űrhajósoknak. Az asztronauták azonban nem örülhettek sokáig az érkezésének, az összekapcsolódás után ugyanis kiderült, hogy a Progresszben szivárog valami, ami mérgező szagot áraszt.
Bár az ISS levegőminősége a mérések szerint nem romlott, a legénység biztonsági okokból jobbnak látta, ha lezárja a Poiszk modult, hogy a szag és a szivárgó anyag ne terjedjen el az állomáson. Most azonban ismét kinyitották a Progresszt, és úgy tűnik, a szag eltűnt – a NASA szakembereinek pedig valószínűleg sikerült rájönniük, mi szivároghatott az űrhajó belsejében.
A Gizmodo beszámolója szerint az orosz űrügynökség, a Roszkoszmosz két űrhajósa, Ivan Vagner és Alekszandr Gorbunov kipakolta a Progressz által vitt szállítmányt, de már nem érezték a kellemetlen szagot, amit a teherűrhajó árasztott. A NASA közlése szerint a problémát az űrhajó belsejében található anyagok gázkibocsátása okozhatta. Hogy ez pontosan mit takar, azt nem részletezte a szervezet, ahogy azt sem, hogy ennek volt-e bármilyen hatása a készletekre.
A szag észlelésekor a földi repülésirányítók a „normál eljárás részeként” aktiválták a légtisztítókat. Az űrügynökség szerint Vagner kitisztította a szellőzőket, valamint fényképeket készített a szivárgásról.
A tervek szerint a Progressz fél éven át marad majd a Nemzetközi Űrállomáshoz dokkolva, ez idő alatt szeméttel töltik majd meg, hogy aztán azzal együtt térjen vissza a Földre. Ekkor a tervek szerint elég majd a légkörben. Elődje, a Progress 89 augusztus 14-én indult el az ISS-re, és jelenleg is az űrállomáshoz van kapcsolódva. A NASA szerint nemrég be is kapcsolták a hajtóművét, és három és fél percen át üzemeltették azt, hogy módosítsák vele a Nemzetközi Űrállomás pályáját. Erre azért volt szükség, hogy az ISS elkerülje a rá esetlegesen veszélyt jelentő űrszemetet.
Az űrállomás a tervek szerint 2030-ig üzemel majd, utána a SpaceX segítségével visszatér a Föld légkörébe, hogy ott elégjen, a nagyobb darabjai pedig az óceánba zuhanjanak.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.