Tech HVG 2024. november. 19. 13:03

Addig hagyta kezeletlenül az emberiség a globális felmelegedést, hogy terjedni kezdett egy trópusi vírus

Amerikai kutatók szerint egyre súlyosabb problémát jelent a dengue-láz, egy év alatt háromszorosára nőtt az Egyesült Államokban a fertőzöttek száma. A világ más részei sem fogják megúszni a tendenciát.

Soha nem betegedtek még meg annyian a világon a dengue-lázban, mint az idei évben. Csak az Egyesült Államokban 12 millió esetet regisztráltak, ami már önmagában is soknak tűnik, pláne akkor, ha hozzávesszük, hogy 2023-ban csupán 4,6 millió esetet találtak az orvosok. A kutatók éppen ezért igyekeznek megfejteni, hogy mi állhat a kiugrás mögött, és úgy tűnik, a Stanford Egyetem tudósai megtalálták a választ: a klímaváltozás.

A trópusi betegségekkel foglalkozó éves amerikai konferencián bemutatott adatok szerint jelenleg a globális fertőzések mintegy 19 százalékáért felelős a globális felmelegedés, ám ez az arány – ha nem sikerül megfékezni a klímaváltozást – 60 százalékra is nőhet 2050-re – összegez az IFLScience.

A dengue-láz egy vírusos betegség, amely szúnyogcsípéssel terjed. Míg a legtöbb beteg körülbelül egy hét után felépül, 20-ból egy embernél súlyos tünetek jelentkezhetnek: ilyen például a belső vérzés, amely életveszélyes állapotot idézhet elő. A betegségre nincsenek specifikus kezelések.

Erin Mordecai, a vizsgálat vezetője szerint összesen 21 országban – köztük az Egyesült Államokban – vették górcső alá a betegség előfordulási gyakoriságát, valamint az éghajlatra vonatkozó adatokat, és csapatával együtt megállapította: szoros összefüggés van a kettő között. Emellett olyan tényezők is befolyásolhatják a vírus terjedését, mint a gazdaság fejlettségi szintje vagy a népsűrűség.

A kutatók azt is megállapították, hogy a szúnyogok akkor terjesztik a legtöbb vírust, amikor a hőmérséklet 20 és 29 Celsius-fok között mozog.

Trópusi betegségek üthetik fel a fejüket Európában a klímaváltozás miatt

Gyorsan terjedhetnek Európa északi részei felé a trópusi betegségeket, köztük a csikungunya- és denguelázat, valamint kullancstól származó agyhártyagyulladást hordozó kórokozók a globális felmelegedéssel – állapította meg egy új kutatás. A tanulmányt a Klinikai Mikrobiológia és Fertőző Betegségek Európai Kongresszusán ismertették, amely szombaton kezdődött Amszterdamban.

A szakemberek úgy vélik, hogy az olyan országokban, mint például Brazília vagy Mexikó, a fertőzések száma néhány éven belül akár 150–200 százalékkal is megemelkedhet, ha nem veszik az emberek elejét a globális felmelegedésnek. Ez globális szinten 60 százalékra emelkedhet, de még akkor is 40 százalékos lehet a növekedés, ha az optimista forgatókönyv valósul meg a klímaváltozással kapcsolatban.

A kutatók kiemelték: az értékeket még így is alábecsülték, és nem lehet pontosan megmondani, hogy mennyire katalizálja majd a vírus terjedését a globális klímaválság.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Bábel Vilmos 2024. december. 24. 19:30

Mi az, amit biztosan tudunk Jézusról?

Mikor született? Hol született? Mi volt az anyanyelve? Tényleg keresztre feszítették? Létezett egyáltalán? A legjobb tudásunk szerint Jézus Krisztus történelmi személy, akiről tudunk tényállításokat tenni, ha nem is sokat. Ezeket szedtük össze.