Tech HVG 2024. november. 18. 18:03

1400 millió éven át tombolhattak a vulkánok a Holdon

A kínai Csang’o-6 szonda által a Földre visszahozott kőzetminták azt mutatják, hogy legutóbb 2,8 milliárd évvel ezelőtt tört ki vulkán a Hold felszínén.

Azt már régóta tudják a tudósok, hogy a Hold egy ideig aktív vulkánokkal rendelkezett, ám azt eddig nem lehetett biztosan megmondani, hogy ez az időszak vajon mikor érhetett véget. A válaszhoz a kínai Csang’o-6 szonda segítségével kerültek közelebb a tudósok, amely az égitest túlsó oldaláról hozott kőzetmintákat a Földre – írja az IFLScience.

A szonda 2024 nyarán tért vissza a Földre, a fedélzetén két kilogramm Hold-kőzettel. Bár ez nem tűnik soknak, mégis elegendő arra, hogy nagyon sok mindent megtudjon a tudomány a Föld kísérőjének előéletéről. Az egyik darab például a mérések szerint 4,2 milliárd éves, ami az eddigi legrégebbi szikladarab, amely a Holdról származik.

Találtak ugyanakkor 107 másik bazalttöredéket is, amelyek életkora 2,8 milliárd év. Ezek a vizsgálat szerint egy kitörésből származnak, ami épp a Csang’o-6 helyén történhetett. Mivel a Hold Földhöz közelebbi oldalán nem találtak ilyen bizonyítékot a kitörésre, ez egy nagyon fontos megállapítás a vulkanikus aktivitásra.

A Hold két oldala nagyon különbözik egymástól. Míg a Földről mindig látható oldalán bazaltsíkságokat találni, a túlsó részén rengeteg a kráter. Emellett a két félteke kéregvastagsága is eltérő, csakúgy, mint bizonyos elemek, például a tórium koncentrációja. Hogy mi a kettősség oka, az nem ismert, ám a Science-ben és a Nature-ben megjelent friss publikációk szerzői biztosak abban, hogy a választ a túlsó oldal vulkanikus tevékenységének felderítése adhatja meg.

Elkezdték kitalálni az új időzónát, már 43 ország szállt be

A Holdon gyorsabban telik az idő, mint a Földön. A különbség ugyan csekély, idővel azonban összeadódhat, ami már veszélybe sodorhatja a nagy pontosságot igénylő küldetéseket. A NASA ezért egységes időzónát vezet be, amit majd a holdi telepesek is használhatnak.

A mostani felfedezés azt mutatja, hogy a Holdon legalább 1,4 milliárd éven át voltak vulkánkitörések, és nagyjából 2,8 milliárd évvel ezelőtt érhettek véget. Hogy ennek mi az oka, nem tudni. Elképzelhető, hogy a Hold akkor még sokkal közelebb volt a Földhöz, ezért az égitest gravitációja is jobban hatott rá, ami végül kitöréseket eredményezett. Ez azonban nem feltétlenül magyarázza meg azt, hogy miért a túlsó oldalon voltak kitörések.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.