Tech HVG 2024. november. 07. 17:03

Áttörést érhettek el az akkumulátorok terén, vége lehet a felrobbanó telepek korának

Egy új, porózus kristállyal oldanák meg s Cornell Egyetem kutatói, hogy ne legyen több akkumulátortűz.

A lítium-ion akkumulátorok mára a hétköznapi használati tárgyak szerves részét képezik: ott vannak az okostelefonokban, laptopokban, és minden elektronikai eszközben, ami hordozható.

Mondhatni, ezek lettek a modern világ igáslovai, elvégre hosszú üzemidőt biztosítanak, és gyorsan – valamint sokszor – tölthetőek. Néha azonban megbokrosodnak: erősebb fizikai behatások, hő, vagy véletlen meghibásodás miatt felrobbanhatnak, és heves, nehezen eloltható tüzet produkálnak. Ugyan arányaiban kevés telep hibásodik meg, de ha igen, akkor a legkisebb probléma is elég, hogy visszafordíthatatlan kémiai láncreakció induljon meg.

Elektronikai eszközök akkumulátorhibája miatt szinte minden gyártó terméke került már be a hírekbe, ám lehet, hogy az amerikai Cornell Egyetem kutatói megtalálták azt a technológiát, amivel a felrobbanó akkumulátorok problémája a múlt ködébe vész majd.

Felejtse el a mostani viselhető eszközöket, valami nagyon más jöhet helyettük

Amerikai kutatók papírból készítettek olyan viselhető eszközt, ami képes a levegőből felszívott nedvességgel áramot termelni.

A szakemberek egy olyan új, porózus kristályt fejlesztettek, ami kiválthatja a hagyományos, folyadékalapú lítium-ion telepeket, valamint a szilárdtest akkumulátorokat is. A kristályos akkumulátorok megoldandó problémáját a tüskés dendritek jelentik, melyek a telep anódja és katódja között alakulnak ki.

Itt jöttek a képbe a kristályok – összegez a BGR. Hogy elejét vegyék az akkumulátorok felrobbanásának, valamint a dendrittüskék miatti zárlatnak, egy molekuláris ketrecet, valamint három makrociklust teszteltek. Ezek belső pórusokkal rendelkeznek, így áthaladhatnak rajtuk az ionok – derül ki a Journal of the American Chemical Society tudományos folyóiratban megjelent tanulmányból. Azáltal, hogy ez a két komponens lett a kristályok alapja, a kutatók megbizonyosodtak afelől, hogy elég hely van az ionok tárolására és áthaladására. Végül, a kutatók jó vezetőképességet értek el a kristályakkumulátor segítségével.

Hogy mikor készülhet el az első ilyen, közhasználatú telep, az egyelőre nem ismert.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.