Bár akár a 2030-as évekig is tovább működhet a Voyager–2 szonda, ennek ára van: egyre több tudományos műszerét kell leállítani. Az egyiktől épp most búcsúzott el a NASA, hogy energiát spóroljon.
Egyre csökken a Voyager–2 szonda energiaellátása, emiatt a NASA kényszerből le kellett állítsa az egyik tudományos műszerét – írja a Gizmodo.
Az 1977-ben indult szonda már 20,5 milliárd kilométerre jár a Földtől, és a Naprendszer külső határait vizsgálja. Az eltelt idő természetesen megviselte a Voyager–2-t, az amerikai űrhivatal pedig azon dolgozik, hogy minél inkább kitolja az élettartamát. Ennek tudható be az a kedden bejelentett lépés is, miszerint a küldetés mérnökei lekapcsolták az egyik plazmatudományi műszert.
A lépés a csökkenő energiaellátás számlájára írható. A Voyager–2 (és az –1) a fedélzetén lévő plutónium bomlásából nyeri az elektromos energiát, ami 4 wattal csökken minden évben. Most érkezett el az a pillanat, amikor a NASA szakemberei már – utolsó lehetőségként – kénytelenek voltak leállítani egy tudományos műszert.
A Voyager–2 fedélzetén így négy működő tudományos műszer maradt, hogy mérhesse a csillagközi tér elemeit, ám a plazma – és az elektromosan töltött atomok – mennyiségét és azok áramlási irányát már nem fogja tudni mérni.
A plazmatudományi műszert leállító parancsot szeptember 26-án küldték ki a NASA mérnökei, ami 19 óra alatt jutott el a szondáig, és újabb 19 óra volt, míg visszaérkezett a jel. Az űrhivatal megerősítette: a parancsot végrehajtotta a Voyager–2, és egyébként rendben működik ezután is.
A NASA számításai szerint a Voyager–2 elég energiával rendelkezik, hogy legalább egy műszerrel működni tudjon a 2030-as évekig. Azaz számítani lehet a következő években újabb műszerek lekapcsolására is.
Mindeközben a Voyager–1 űrszondát 24 milliárd kilométer távolságból kellett felmelegíteni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.