Tech HVG 2024. szeptember. 28. 08:03

Igazi áttörés jöhet a vérnyomásmérésben: folyamatosan, észrevétlenül mér egy új eszköz

A vérnyomás folyamatos monitorozása, történjen bár kórházban vagy a páciens otthonában, nem mondható kellemesnek. Egy érdekes amerikai megoldás gitárhúrok hangolásából merített ötlete megoldaná ezt a problémát.

Egészség 2024
Friss cikkek a témában

A vérnyomás értéke az egészség, illetve a betegség egyik fontos mutatója. Vannak, akiknél esetenként folyamatos vérnyomásmérésre van szükség, és erre ma kétféle módszer kínálkozik. Az egyiket kórházi körülmények között végzik: sebészeti úton katétert helyeznek a beteg artériájába. Ezzel a módszerrel pontos eredményhez jutnak az orvosok, azonban a kezdeti beállítás és a kalibrálás nem túl egyszerű, nem is beszélve arról, hogy ez az eljárás fájdalommal, vérzéssel, fertőzésekkel járhat.

A páciens az otthonában is mérhet kvázi-folyamatosan vérnyomást: ekkor egy időnként felfúvódó mandzsettás szerkezettel végzi a 24 órás vérnyomásmérést. Ez a módszer sem túl kellemes (különösen éjszaka, alvás közben), és nem is nagyon pontos, hiszen csupán bizonyos időnként regisztrálja a vérnyomási értékeket.

Ez már 24 órában méri a vérnyomást is – Megjöttek az új okosórák egyenesen a piacvezető gyártótól

Csütörtök délután Barcelonában mutatta be új okosóráit a Huawei. Méretben, kivitelben és funkciókban is változatos darabokkal frissül a Watch GT széria, a pulzus mellett vérnyomást is mérő Watch D2, illetve a prémium kategóriában induló Ultimate sorozatból is új modell érkezett.

A Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) és az ugyancsak kaliforniai székhelyű Esperto Medical startup kutatói egészen másképp gondolkoztak, és egy ötletes alternatívát találtak, amely a gitárhúrok hangolásán alapszik. A gitár hangolásakor addig állítják a húrok feszességét, amíg az pengetéskor a kívánt hangon (frekvencián) rezonál. Ez a folyamat akár meg is fordítható: a pengetett húr rezonanciafrekvenciájából lehet következtetni annak feszességére. Ezen az elven működik a kutatók „rezonancia-szonomanometriai” rendszere.

A vérnyomásmérés ez esetben úgy történik, hogy egy külső jelátalakító segítségével ultrahang-impulzusokat küldenek a páciens bőrén és szövetén keresztül, hogy akusztikusan gerjesszék az ott futó artériát. Az artériáról visszaverődnek az impulzusok, azaz a visszhang elemzésével kideríthető, hogyan változnak az artéria méretei egészen finoman rezgés közben. Ezek a változások pedig felhasználhatók az artériában uralkodó vérnyomás meghatározására.

PNAS Nexus

Az új eszköz egyik erőssége, hogy – szemben az egyéb, ultrahangos vérnyomásmérő módszerekkel – nem igényel újrakalibrálást, amikor más embereken használják. Bármilyen nagyobb artérián használható, széles betegdemográfiai csoportban.

A technológiát – írja a New Atlas – már embereken is kipróbálták, és az eredmények összhangban vannak az egyéb módszerekkel szerzett vérnyomásértékekkel. Ultrahangos vérnyomásmérőt ugyan már használnak egy ideje, azonban a kaliforniai kutatók szerint a módszerük lehetővé teszi, hogy ezeket egy sokkal kisebb eszközzel helyettesítsék, amelyet akár folyamatosan a testén viselhet a páciens.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.