Tech HVG 2024. szeptember. 23. 14:03

Váratlanul visszatért egy ikon a Google-höz

Jönnek-mennek a munkavállalók a Google-nél (is), és ennek nincs is nagyon hírértéke. Annak viszont már sokkal inkább, ha olyasvalaki tér vissza dolgozni a keresőóriáshoz, aki a cég születésénél bábáskodott, társalapítóként oroszlánrészt vállalva abban, hogy a Google már a technológia meghatározó cégévé vált. Ő Sergey Brin.

Egy egyetemi ismeretség, azonos érdeklődési kör – kis túlzással ennek köszönhető, hogy ma a világ nagy része a Google keresőhöz fordul, ha érdekli valami. A kereső indításának ötlete ugyanis a Stanford Egyetem két diákjának (Sergey Brin és Larry Page) fejében született meg, akik – ahogy mondani szokták – jókor voltak jó helyen.

A környezet is nekik kedvezett, és nemcsak abban az értelemben, hogy az egyetem szerverei a rendelkezésükre álltak, hanem abban is, hogy az akkori keresők elavult algoritmusai már nehezen boldogultak az internet berobbanásával. Ott volt viszont a minimalista stílusú, ám annál hatékonyabb Google kereső és szabadalmaztatott PageRank technológiája, ami a későbbi siker záloga lett. 1998-ban megalapították a Google-t, és 2019-ig a cégnél maradtak. Bár Brin az igazgatóság tagja maradt azután is, már nem vett részt tevékenyen a cég életében.

Úgy tűnik azonban, hogy a mesterséges intelligencia (MI) előretörése őt sem hagyja hidegen, ugyanis a legújabb hírek visszatért a Google-höz, és ezzel a témával foglalkozik. A The Wall Street Journal értesülései szerint Brin már hónapok óta heti három-négy napot tölt az irodájában, hogy a Google mesterséges intelligencia-modelljét, a Geminit építő kutatókkal dolgozzon együtt. Még a személyzeti döntésekben is részt vesz, beleértve a kutatók felvételét.

Vissaztérésének tényét Brin maga is megerősítette a Los Angeles-i All-In Summit konferencián. Egy interjú keretében elmondta, hogy mint a mesterséges intelligenciával foglalkozó legtöbb szakembert, őt is izgatja a technológia és annak az emberiségre gyakorolt ​​hatása. Megemlítette, hogy 10-15 évvel ezelőtt még külön mesterséges intelligencia rendszerekre volt szükség a különböző feladatokhoz. A sakkjátékos mesterséges intelligencia például különbözött a képgenerációs MI-től. A Google történelmileg kisebb mesterséges intelligencia modelleket használt az adott feladatokhoz. Noha ezek a kisebb MI-modellek hatékonyak voltak, a tendencia szerinte az, hogy a Google egységesebb modellel rendelkezzen.

Beszélt még a lehetséges kockázatokról is, amennyiben a technológiát nem fejlesztik biztonságosan. Azt sem titkolta, hogy úgy érzi, a Google lemarad az MI-versenyben, különös tekintettel a nagy konkurensre, az OpenAI ChatGPT-jére. Ráadásul a Google-nek nemcsak a ChatGPT miatt kell aggódnia, hanem számos más, nemrégiben bemutatott MI-termék miatt is.

Kérdés, hogy Sergey Brin visszatérése a Google-höz, elég lesz-e ahhoz, hogy a keresőóriás ezen a téren is magához ragadja a vezetést. A Google mindenesetre lépett már ez irányba azzal, hogy a közelmúltban kiadta a Gemini Live ingyenes (androidos) verzióját, ami még több embert vonzhat a Gemini platformra.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.