Tech HVG 2024. szeptember. 11. 08:03

Jöhet az új rákgyógyszer, még a leghalálosabb agydaganat ellen is működött a kísérlet

Amerikai és kínai kutatóknak sikerült megoldaniuk az agydaganatok kezelésének egyik legnagyobb problémáját: sikerrel juttatták át a készítményüket a vér-agy gáton, így a szer egyből megtámadta a rákos sejteket.

Manapság ritkán látható együttműködés zajlott nemrég az Egyesült Államok és Kína között. Egész pontosan: a két ország tudósai között, akik egy új, növényi alapú nanorészecskés kezelést fejlesztettek ki, amivel a leghalálosabb agydaganatot a glioblasztómát célozzák meg – írja az Interesting Engineering. A bardoxolon-metil nevű fitokemikáliából készített nanorészecskéket úgy tervezték, hogy áthatoljanak a vér-agy gáton, és közvetlenül a daganatsejteket célozzák meg. Az erről szóló tanulmány a Small Science című tudományos lapban jelent meg.

A wuhani Renmin Kórház, valamint a Yale Egyetem tudósai egerekbe fecskendezték a nanorészecskéket, amelyek a megfigyelések szerint sikeresen azonosították a daganatsejteket, majd meg is támadták azokat.

A glioblasztóma egy gyorsan növekvő és erősen agresszív agydaganat, amely évente körülbelül 250 000 embert érint világszerte. Sajnos a betegek kilátásai nem túl jók: a diagnózistól számított túlélési idő általában 14–16 hónap.

A betegség kezelése jelenleg a műtétből, valamint az azt követő sugár- és kemoterápiából áll, ám a daganatsejtek gyakran rezisztenciát fejlesztenek ki a gyógyszerekkel szemben, így a kezelésnek gyakran alig van hatása.

Hatékonynak tűnik egy új kísérleti védőoltás, ami segíthet túlélni a legagresszívebb agydaganatot

Az eddigi kísérletek alapján megduplázhatja a túlélési időt az a tesztelés alatt álló védőoltás, ami a glioblastoma nevű agydaganatban szenvedő betegeket hivatott segíteni.

A kezeléseket nehezíti a vér-agy gát, ami egy védőmembrán az agy körül. Ez nemcsak a káros anyagokat, de a gyógyszereket is kiszűri, így az nem tud eljutni az agyban oda, ahol szükség lenne rá. Ezen változtatandó számos technológiával kísérleteznek a szakemberek. Nemrég például egy olyan ultrahangot használó implantátumot fejlesztettek, ami képes ideiglenesen megnyitni a vér-agy gátat. A most kifejlesztett nanorészecskék szintén képesek kezelni ezt a problémát.

A tanulmány szerint az anyag apró, orsó alakú részecskéket alkot. A South China Morning Post beszámolója szerint a csapat olyan gyógynövényekből állított elő fitokemikáliákat, amelyek képesek voltak „maguktól nanorészecskékké egyesülni, hogy különböző betegségeket kezeljenek”. Ezek rendkívül kicsit: 50–80 nanométer szélesek, és 170 nanométer hosszúak.

Az egyik ilyen anyagról, a bardoxolon-metilről állapították meg azt a tudósok az egérkísérletek során, hogy rendkívül hatékonyan jutottak át a vér-agy gáton, majd kezdték el pusztítani a rákos sejteket. A nanorészecskék önszervező módon működnek, vagyis a vér-agy gáton átjutva elősegítik, hogy még több anyag jusson be az agyba, és kezdje meg a daganatos sejtek pusztítását.

A vizsgálat során a szert intravénásan adták be egereknek hetente háromszor, négy héten keresztül. Ez a kezelés jelentősen csökkentette a daganat növekedését. A kutatók a jövőben emberekkel is kipróbálnák a szer hatékonyságát, amitől azt remélik, hatékonyabb rákkezelést tesz majd lehetővé.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.