Tech HVG 2024. szeptember. 02. 10:03

41 ezer éves, eddig ismeretlen vírusokat találtak Kínában, több mint 1700 van belőlük

Amerikai kutatók a tibeti fennsíkon lévő Guliya-gleccserből vett mintákat elemezve találták meg azokat a DNS-maradványokat, amelyek ismeretlen vírusokhoz tartoznak.

Régóta figyelmeztetnek már a tudósok arra, hogy a globális felmelegedésnek rendkívül komoly következményei lesznek. Nemcsak azért, mert a folyamatosan emelkedő tengerszint miatt élhetetlenek lesznek a jelenlegi part menti települések, vagy azért, mert az aszály miatt nem lesz mit termeszteni. A szakemberek arra is sokszor hívták már fel a figyelmet, hogy az olvadó jégtakarók és gleccserek olyan veszélyes kórokozókat szabadíthatnak az emberiségre, amelyek több tízezer éve eltűntek a Földről.

Hogy ez mennyire nem a tudományos fantasztikum kategóriája, azt most az Ohio Állami Egyetem kutatói mutatták meg a Nature Geoscience című folyóiratban publikált tanulmányukban. A publikáció szerint a kutatók a tibeti fennsíkon lévő Guliya-gleccserrből vettek mintát, az elemzések során pedig csaknem 1700, eddig ismeretlen ősi vírusfajt találtak, amelyek 41 ezer éve hibernálódtak a jég fogságában – számolt be róla az Interesting Engineering.

A vírusokat elsősorban a DNS-maradványaik miatt sikerült megtalálni – emelték ki a kutatók. Jelenleg elemzik a mintákat, hogy kiderüljön, mennyire képesek alkalmazkodni a klímaváltozáshoz. A cél, hogy a lehető legtöbb információt tudják meg róla.

Váratlan dolog derült ki az ítélet napi gleccser olvadásáról

Túlzó lehet az egyik pesszimista jelentés az ítélet napi gleccser olvadásával kapcsolatban, állítják a Dartmouth Egyetem kutatói. A probléma azonban ennek ellenére is súlyos.

A vírusok összesen kilenc időszakból származnak, ami három, a hidegtől a melegig tartó ciklust ölel fel.

Jean-Michel Claverie, a francia Aix-Marseille Egyetem tudósa szerint ha a vírusok ennyi ideig képesek hibernálódni, az azt mutatja, hogy a permafrostból – vagyis a fagyott talajból – a globális felmelegedés miatt előkerülő emberi vagy állati maradványok is fertőzőek lehetnek.

Lonnie Thompson, a tanulmány egyik szerzője szerint a vírusok utáni kutatás egy új módja annak, hogy megismerje a tudomány, hogyan alakult a klíma a Földön az elmúlt évezredek során. Kiemelte, hogy ez a fajta kutatómunka nem lesz mindig lehetséges, a felmelegedés miatt ugyanis a gleccserek előbb-utóbb teljesen elolvadnak. Az elmúlt évszázadban a Himalájában, az Alpokban és az Andokban is jelentős olvadás történt.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.