Tech HVG 2024. szeptember. 01. 21:03

Keresne 88 millió forintot? Ha most segít a Google-nek, akár ennyi is ütheti a markát

A Chrome böngészőben talált hibáért, valamint egy erről készült részletes jelentésért mostantól több mint a dupláját fizeti a Google.

A legtöbb techvállalatnak van valamilyen formában egy „bug bounty” programja, ami nem más, mint hibavadászat, jellemzően az egyes szoftverek biztonsági sérülékenységei után.

A legtöbb ilyen program gyakorlatilag bárki előtt nyitva áll, és mindenki jól jár vele:

  • az IT-szakemberek, mert a képességeiket kamatoztatva pénzt kapnak az egyes hibák felfedezéséért,
  • és a cégek is, mert a pénz kellő motivációt adhat az informatikusoknak arra, hogy mélyrehatóan vizsgálják az egyes szolgáltatásokat a hibák után kutatva. A talált sérülékenységeket pedig tudják javítani, így biztonságosabbá téve az adott terméket.

A Google is működtet ilyet, és bár a Play Áruházat érintő programot nemrég felszámolták, a Chrome böngészőét épp most turbózták fel: több mint a duplájára emelték a kifizetéseket. Így már akár 250 000 dollárt, azaz körülbelül 88,5 millió forintot is kaphat egyetlen hibáért. Ez természetesen csak a csúcs, amit egy különösen súlyos biztonsági rés felfedezéséért lehet kapni – derül ki a Bleeping Computer cikkéből.

Mennyi pénzt kereshet most, aki hibát talál valamiben a telefonján?

Nőtt a tét, ráadásul sokkal. Az új szoftverek ugyanis egyre hackerbiztosabbak, egyre nehezebb sebezhetőséget találni bennük. Ez pedig felértékeli azok munkáját, akik mégis rá lelnek a biztonsági résekre.

Az emelt díjak mellé azért feltételeket is támaszt a Google: mostantól azt is figyelembe veszik, hogy a memóriasérülés-problémákról készült jelentés milyen minőségű, és hogy a hibát feltáró szakember mennyire törekedett arra, hogy feltárja annak hatásait.

A Google hibakereső programjainak 2010-es elindulása óta összesen több mint 50 millió dollárt (körülbelül 18 milliárd forintot) osztottak ki a kutatóknak, több mint 15 000 hiba feltárásáért.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.