Tech HVG 2024. augusztus. 30. 17:03

Mintát vettek a Jeges-tenger mélyéről, újfajta antibiotikum-alapanyagot találtak ott

A kutatók szerint érdemes lenne a tengerek mélyét alaposabban átnézni olyan anyagok után, amik segíthetnek legyőzni az antibiotikum-rezisztens baktériumokat. Ott ugyanis még nem nagyon keresgélt senki.

Az antibiotikum-rezisztencia globális egészségügyi hatása miatt egyre fontosabbá válik az újfajta hatóanyagok kifejlesztésére, amelyek képesek lehetnek elpusztítani a súlyos betegségeket okozó, vagy életveszélyes kórokozókat. A kutatás azonban nemcsak a laboratóriumokban zajlik.

Míg a jelenlegi antibiotikumok 70 százaléka talajban élő aktinobaktériumokból származik, a Föld környezetének túlnyomó részén nem eddig nem kerestek ilyen alapanyagokat. A Helsinki Egyetem tudósai ezért úgy döntöttek, hogy a Jeges-tengeren kutakodnak az új molekulák után – írja az Interesting Engineering.

Päivi Tammela és csapata azonban nem a hagyományos értelemben vett antibiotikumok után kutattak, vagyis nem olyan organizmusokat kerestek, amelyek elpusztíthatják a kórokozókat. Ehelyett olyan vegyületeket vizsgáltak, amelyek csökkenthetik a baktérium okozta betegség mértékét, valamint a mikroorganizmus virulenciáját. A szakember szerint azért ez volt a fókuszban, mert a vélekedés szerint az ilyen antibiotikumok hatására kevésbé válhatnak rezisztenssé a kórokozók.

50 év után találtak egy új antibiotikumot, amely legyőzheti az egyik legveszélyesebb kórokozót

Svájci kutatóknak sikerült olyan hatóanyagot előállítaniuk, amely hatékonyan kényszeríti térdre a tüdőgyulladást és sebfertőzést is okozó multirezisztens baktériumot, az Acinetobacter baumanniit.

Több hónapon át tartó keresés és kísérletezgetés után végül sikerült áttörést elérni: olyan természetes vegyületre bukkantak, amely képes gátolni egy veszélyes E. coli baktériumtörzs virulenciáját. A kórokozó súlyos hasmenést okozhat, főleg a 5 évesnél fiatalabb gyermekeknél, akikre ezért kifejezetten veszélyes, hiszen kiszáradhatnak. A bélnyálkahártyához tapadva káros méreganyagokat juttat be a gazdasejtekbe, megzavarva azok normális sejtműködését, ami végül megbetegedéshez vezet.

A Frontiers in Microbiology című tudományos lapban megjelent publikáció szerint a vegyületeket négy aktinobaktériumfajból vonták ki, amelyeket egy norvég kutatóexpedíció során gyűjtöttek össze a Jeges-tengeren 2020-ban.

A vizsgálat során összesen két, korábban ismeretlen vegyületet sikerült azonosítani. Mindkettő erős antivirulens vagy antibakteriális hatással rendelkezett. Az egyik vegyületet egy eddig nem ismert Rhodococcus törzsből izolálták, amelyet T091-5-nek neveztek, míg a másikat egy azonosítatlan Kocuria törzsből, amelyet T160-2-vel jelöltek. A kettő közül az előbbi tűnik ígéretesebbnek.

A szakember szerint ezek egyelőre csak az elsődleges vizsgálat eredményei, így még sokat kell tanulmányozni a molekulát, hogy kiderüljön, milyen hatása lenne a gyakorlati alkalmazásának.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.