Tízmilliók életét veszélyeztethetik a szuperbaktériumok a következő két évtizedben
Világszintű pusztítást okozhatnak az antibiotikum-rezisztens fertőzések, ami ellen már a nemzetközi vezetők is próbálják felvenni a harcot.
Világszintű pusztítást okozhatnak az antibiotikum-rezisztens fertőzések, ami ellen már a nemzetközi vezetők is próbálják felvenni a harcot.
Katalán kutatók Japán felett mintegy 3000 méterrel vettek mintát a levegőből, hogy kiderüljön, milyen kórokozók találhatók ebben a magasságban. Meglepő eredmény született.
A kutatók szerint érdemes lenne a tengerek mélyét alaposabban átnézni olyan anyagok után, amik segíthetnek legyőzni az antibiotikum-rezisztens baktériumokat. Ott ugyanis még nem nagyon keresgélt senki.
Fontos felfedezéseket tettek a <strong>Szegedi Biológiai Kutatóközpont</strong> munkatársai a globális és egyre súlyosbodó probléma, az antibiotikumokkal szemben ellenállóvá váló baktériumok legyőzése terén.
A baktériumok brutális túlélőgépezetek, esélyeiket pedig csak javítja a túlzott vagy helytelen antibiotikum-használat. Jelenleg az egyik legfenyegetőbb probléma, hogy azokra a gyógyszeres terápiákra, amelyek eddig használtak, ellenállókká válnak a baktériumok. Ha nem rukkolunk elő sürgősen valami megoldással, könnyen a penicillin feltalálása előtti időkben találhatjuk magunkat, vagyis egy banális betegségbe is belehalhatunk. Pál Csaba biológus szerint azonban vannak reménykeltő kutatási eredmények.
Európai kórházakban terjedő, antibiotikum-rezisztens baktériumok ellen fejlesztenek különleges eljárást, illetve szolgáltatást Kintses Bálint vezetésével a Szegedi Biológiai Kutatóközpontban (HUN-REN SZBK).
Pál Csaba, az MTA Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának tudományos tanácsadója az Európai Kutatási Tanács vezető kutatóknak szóló pályázatát nyerte el, ennek keretében vizsgálja a baktériumok antibiotikum-rezisztenciáját.
Amerikai kutatók olyan generatív mesterséges intelligencia modellt terveztek, amelyik képes új antibiotikumokat tervezni, olyanokat is, amelyekkel szemben védtelennek az antibiotikumoknak eddig ellenálló kórokozók.
Érdemes különösen körültekintőnek lenni, ha hasmenése van egy kutyának – az ürüléke ugyanis olyan szuperbaktériumokat is tartalmazhat, melyek az emberre rendkívül veszélyesek.
Svájci kutatóknak sikerült olyan hatóanyagot előállítaniuk, amely hatékonyan kényszeríti térdre a tüdőgyulladást és sebfertőzést is okozó multirezisztens baktériumot, az Acinetobacter baumanniit.
Amerikai kutatók olyan mesterségesintelligencia-modellt fejlesztettek ki, amely segítségükre volt egy antibiotikum-rezisztens baktériummal szemben hatékonynak tűnő vegyületcsoport azonosításában. Az MI képes előre jelezni a hatékonyságot.
Ismét előkerült egy régebbi vizsgálatokon alapuló figyelmeztetés, amely a gyengébb nemet érinti: a hosszú ideig tartó antibiotikum szedés veszélyes betegségek kockázatát növelheti meg, elsősorban a nőknél.