Tech hvg.hu 2023. december. 22. 19:03

60 év után jöhet az első új antibiotikum

Amerikai kutatók olyan mesterségesintelligencia-modellt fejlesztettek ki, amely segítségükre volt egy antibiotikum-rezisztens baktériummal szemben hatékonynak tűnő vegyületcsoport azonosításában. Az MI képes előre jelezni a hatékonyságot.

A Massachusettsi Műszaki Egyetem James Collins által vezetett csapata egy mélytanulási modellt használt arra, hogy baktériumellenes új vegyületek aktivitását és toxicitását előre jelezhesse – írja a EuroNews. A tudósok a Staphylococcus aureus nevű baktériumra fókuszáltak. A kórokozót egészséges emberek bőrén, orrnyálkahártyáján, de ürülékében is megtalálni. A problémát az úgynevezett MRSA törzsek jelentik, amelyek az 1960-as évek óta rezisztenssé váltak az antibiotikumokra. Az MRSA-fertőzések az enyhe bőrfertőzésektől a súlyosabb és potenciálisan életveszélyes állapotokig, például tüdőgyulladásig és vérmérgezésig terjedhetnek.

Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) adatai szerint évente csaknem 150 000 MRSA-fertőzés fordul elő az Európai Unióban, miközben évente csaknem 35 ezer ember hal meg az EU-ban a fertőzések következtében.

Az MIT kutatói ezért 39 ezer vegyület MRSA-ellenes hatását vizsgálták meg. Ezt követően a kapott adatokat és a vegyületek kémiai szerkezetére vonatkozó részleteket is betáplálták a modellbe.

Bemondtak egy nagyon fontos érvet, hogy miért ne szedjen nyakra-főre antibiotikumot

Ismét előkerült egy régebbi vizsgálatokon alapuló figyelmeztetés, amely a gyengébb nemet érinti: a hosszú ideig tartó antibiotikum szedés veszélyes betegségek kockázatát növelheti meg, elsősorban a nőknél.

A potenciális gyógyszerek kiválasztásához a kutatók három további mélytanulási modellt alkalmaztak. Ezeket a modelleket arra képezték ki, hogy értékeljék a vegyületek toxicitását három különböző típusú emberi sejten. Ezeket a korábban meghatározott vegyületek hatékonyságával kombinálták, és olyan anyagokat határoztak meg, amelyek képesek hatékonyan leküzdeni a kórokozókat, minimális kárt okozva az emberi szervezetnek.

A Nature-ben közölt tanulmány szerint a modellkészlettel összesen 12 millió, a kereskedelmi forgalomban már elérhető vegyületet vizsgáltak meg. Az eredményeket szűkítve végül 280 vegyületet kezdtek el tesztelni laboratóriumi körülmények között. Arra jutottak, hogy a vegyületek tízszeresére csökkentették az MRSA-fertőzést.

A kutatók nagyon biztatónak tartják az eredményt, ami a jövőben oda vezethet, hogy 60 év után elkészülhet egy új antibiotikum.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.