Élet+Stílus hvg.hu 2024. szeptember. 17. 16:42

Tízmilliók életét veszélyeztethetik a szuperbaktériumok a következő két évtizedben

Világszintű pusztítást okozhatnak az antibiotikum-rezisztens fertőzések, ami ellen már a nemzetközi vezetők is próbálják felvenni a harcot.

Több mint 39 millió halálesetet okozhatnak az elkövetkezendő 25 évben a gyógyszerrezisztens kórokozók egy új, kedden megjelent tanulmány szerint – írta meg a Politico.

A Global Research on Antimicrobial Resistance (GRAM) kutatásában azt is megállapították, hogy 1990 és 2021 között évente több mint egymillió ember halt meg antibiotikum-rezisztens fertőzések következtében, és a halálozások száma folyamatosan növekedni fog a következő évtizedekben, ha nem vezetnek be hatékony megelőző intézkedéseket. 2050-ben akár 1,91 millió ember halhat meg a fertőzés miatt, amely mintegy hetven százalékos növekedést jelent a 2021-es 1,14 millióhoz képest.

Antimikrobiális rezisztenciáról (AMR) akkor beszélhetünk, amikor a mikrobák ellenállóvá válnak azokkal a gyógyszerekkel szemben, amelyekkel a betegeket kezelték, és a terápiáknak emiatt csökken vagy egyenesen megszűnik a hatékonysága, ami elhatalmasodó egészségügyi problémát, abból következően pedig gazdasági válságot eredményez. Az AMR-ről itt írtunk részletesebben.

Radikálisan nő a halálozások száma az időseknél

Míg 1990 és 2021 között ötven százalékkal csökkent az öt év alatti gyerekeknél az AMR miatti halálozások száma, addig a hetven év felettieknél több mint nyolcvan százalékkal nőtt. Ez a tendencia a következő években is kitart, ugyanis várhatóan 2050-re a gyerekeknél a halálesetek száma a felére csökken, míg az idősebbeknél akár több mint kétszeresére nőhet.

A világ vezetői a jövő héten az ENSZ Közgyűlésének magas szintű találkozóján gyűlnek össze, hogy aláírják a régóta várt politikai nyilatkozatot, amely globális terveket vázol fel az AMR elleni küzdelemre.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.