A tavaly decemberi indítás, majd az azóta folytatott tesztek után most már bevethető Dél-Korea első saját kémműholdja, mellyel a szomszédos diktatúra fegyverkezését is szemmel tartanák.
Bevetésre alkalmasnak ítélték, így megkezdheti működését Dél-Korea első katonai felderítő műholdja – közölte szerdán az ország fegyverbeszerzési ügynöksége (DAPA).
A „425-ös projektet” még 2017-ben álmodta meg Szüul, azzal a céllal, hogy az ország egyre önállóbb szerephez jusson a felderítésben és az információgyűjtésben, amit korábban az Egyesült Államok hírszerző ügynökségeinek segítségével végzett.
A műholdat 2023 decemberében, Kaliforniából indították el egy SpaceX hordozóratéka rakományaként. Azóta pályára állt, és a kezdeti működési ellenőrzéseket, teszteket végezték el rajta – most azonban a szöuli közlés alapján teljes gőzzel munkába állt.
Dolga pedig lesz bőven a kémműholdnak, melynek kiemelt céljai között szerepel az észak-koreai nukleáris- és rakétaprovokációk jeleinek észlelése, valamint a távoli területeken lévő stratégiai célpontok monitorozása – részletezi az Interesting Engineering.
A megfigyelésekhez egy kamera, valamint egy infravörös szenzor áll a rendelkezésére; előbbi a látható fényt használja, hogy felvételt készítsen a talajról, míg utóbbi az infravörös sugarak segítségével az egyes tárgyak hőmérsékleti különbségét tudja figyelni. Ráadásul ez éjszaka is működik.
A kémműhold ugyanakkor nem sokáig fog magányosan keringeni a Föld körül: Dél-Korea szerződése a SpaceX-szel további négy egységről szól, melyeket 2025-ig bocsátanának fel.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció, azon egy SpaceX Falcon-9 rakéta korábbi indítása látható.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.