Különös forrása van egy frissen felfedezett sebezhetőségnek: a Google Pixel készülékeket egy bolti demó mód teszi veszélyessé immáron hét éve. Ezt nem a Google fejlesztette, ráadásul a felhasználó nem is tudja törölni a probléma forrását jelentő alkalmazás.
2017 óta van jelen egy súlyos sebezhetőség a Google Pixel okostelefonok „nagyon nagy százalékában”, mutatott rá az iVerify mobilbiztonsági cég vizsgálata.
A kutatók szerint nem maga az Android a ludas, hanem egy olyan, külső fejlesztő által készített program, amely mély hozzáféréssel rendelkezik a rendszerhez. Ez nem más, mint a Verizon nevű amerikai távközlési szolgáltató szoftvere, a „Showcase.apk”, amit akkor aktiválnak, amikor az adott készülék egy üzletben van kiállítva bemutatódarabként. Ez egyfajta „demó módot” jelenít meg, melyhez hasonlót szinte bármilyen üzletben láthat, ahol ki vannak állítva mobilok – márkától függetlenül: animációk, adatok jelennek meg a készülékről, amikor épp senki nem nyomkodja őket.
Ezt persze nem lehet csak úgy aktiválni, de a Pixelek esetében úgy tűnik, sok eszköz rendszerébe bele volt építve ez a lehetőség, hogy szükség esetén el lehessen indítani. Pedig, mint az iVerify szakemberei rámutattak, ez a szoftver titkosított kapcsolaton keresztül töltött le egy konfigurációs fájlt, ami a Showcase app mély rendszerhozzáférése miatt veszélyes: ezt kiaknázva ugyanis a rosszindulatú felek távoli kódfuttatást is végezhettek, valamint csomagokat telepíthettek az eszközre – írja az Engadget.
Az már csak hab a tortán, hogy az alkalmazást a felhasználó nem tudja törölni az eszközről. Ugyan alapértelmezetten nem aktív a program, de a kutatók szerint számos lehetőség van az aktiválására. Az iVerify már májusban jelentette a sebezhetőséget a Google-nek, és jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy kihasználták volna a támadók.
A technológiai óriás a Wired érdeklődésére elmondta: az alkalmazást már nem használja a Verizon, és néhány héten belül kiadnak egy frissítést, mely eltávolítja a problémás appot az összes érintett Pixel készülékről. A napokban bejelentett Pixel 9-szériás mobilokon azonban már nincs jelen a problémás alkalmazás.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.