Tech hvg.hu 2024. augusztus. 14. 20:34

Az űrben ragadt űrhajósok élvezik a kilátást és az űrételeket, de továbbra sem tudják, mikor térnek haza

Még mindig heteket kell várni arra, hogy a NASA eldöntse, hogyan jut haza a Starliner két asztronautája, az utazásig pedig hónapok lehetnek hátra.

A NASA két, Nemzetközi Űrállomáson ragadt űrhajósa “élvezi a környezetet és a nagyszerű űrételeket, kihasználja, hogy nézelődhet az ablakon” – mondta a NASA egyik vezető tisztviselője a szerdán tartott sajtótájékoztatón a BBC tudósítása szerint. Hozzátette, Sunita Williams és Butch Wilmore a lehető legtöbbet próbálja kihozni a helyzetből, de ettől függetlenül várják a döntést arról, mikor és hogyan térhetnek vissza a földre.

Az űrhajósok még június elején érkeztek meg a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetére a Boeing Starliner űrhajójával, ám az menet közben meghibásodott, így az eredetileg néhány naposra tervezett küldetés azóta is tart. Azt már az indítás előtt is tudták a szakemberek, hogy az űrhajóból szivárog belőle a hélium, időközben pedig a manőverező hajtóművekből is több leállt – a korábbi hírek szerint egyet leszámítva ezeket sikerült újraindítani.

„Éreztük, hogy valami nem az igazi” – megszólalt az űrhajós, aki a Boeing meghibásodott űrhajója miatt rekedt társával az űrben

Butch Wilmore és Sunta Williams űrhajósok szerint a Boeing Starliner űrhajója egészen addig rendben tette a dolgát, amíg vissza nem váltottak kézi vezérlésről automata üzemmódra.

Korábban arról volt szó, hogy a küldetés június 14-ig tart majd, a NASA és a Boeing mérnökei azonban úgy döntöttek, hogy inkább elhalasztják az utazást, amit azóta is halogatnak. A legfrissebb hírek szerint legkorábban jövő héten, de inkább augusztus végén dönthetnek arról, hogy a Starliner elindul hazafelé a két űrhajóssal a fedélzetén, vagy személyzet nélkül tér vissza, Williamst és Wilmoret pedig egy másik űrhajó hozza majd vissza.

Utóbbi forgatókönyv veszélye az, hogy az űrruhák nem egyformák, mindegyik egy adott járművel kompatibilis – így ha nem a Starlinerrel jönnek, akkor enélkül a felszerelés nélkül utaznának, ami növeli a kockázatokat. Ha mégis emellett döntenek, akkor az asztronauták legkorábban ősszel, de inkább jövő év elején – és a SpaceX Crew 9-küldetésével, azaz az ISS normál személyzetcseréjével térnének vissza.

Arra a kérdésre, hogy hogyan hat a két űrhajósra a tervezettnél lényegesen hosszabbra nyúlt űrutazás, a NASA illetékesei azt mondták, munkatársaik szigorú kiképzésen vesznek részt, hogy mentálisan és fizikailag felkészüljenek az adott küldetés során felmerülő kihívásokra. Egy tesztrepülés esetén pedig mindig kell számolni azzal a lehetőséggel, hogy nem minden úgy alakul, ahogyan azt eredetileg tervezték.

„Az űrrepülés természeténél fogva kockázatos, űrhajósokként ezt a munka részeként elfogadjuk” – hangzott el a sajtótájékoztatón.

Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.