Tech HVG 2024. augusztus. 01. 09:33

Balra húzták a randiappok biztonságát a kutatók: 2 méteres pontossággal meg lehetett állapítani valaki helyzetét

Egy háromszögelési technikával több társkereső alkalmazást is lehetett arra használni, hogy szinte tökéletes pontossággal meghatározzák a másik fél helyzetét – mutattak rá belga kutatók. A jó hír, hogy az appok fejlesztői komolyan vették a megállapításokat, és léptek.

A randialkalmazásokat gyakran éri kritika különböző okokból. A belga Leuveni Katolikus Egyetem kutatása most egy olyan problémára is felhívja a figyelmet, amely biztosan nem fog javítani a megítélésükön. Kiderült, hogy néhány – így a Hinge, a Happn, a Bumble, a Grindr, a Badoo és a Hily – segíthetett más felhasználók pozíciójának szinte tűpontos meghatározásában.

Ez adatvédelmileg erősen aggályos. Az ilyen alkalmazások azért szokták meghatározni a helyzetet, hogy jelezzék, az adott személy milyen távolságra lakik/tartózkodik, a kutatás szerzői szerint azonban ez elárulhatja, hol tartózkodik a felhasználó – akár kétméteres pontossággal.

Ezzel egy veszélyes nyomkövető eszköz kerülhetett a rosszindulatú személyek kezébe, akiknek csak a trilaterációt kellett ismerniük – ez a háromszögelés egy fajtája, és egészen pontosan meg lehet vele határozni valaki tartózkodási helyét.

Mit ad ma a szingliknek a társkeresők mesterséges intelligenciája, és miket vesz el tőlük?

Legyen szó ismerkedős szövegek megírásáról, profilozásról vagy akár a lehetséges randi­jelöltek gépi kiválasztásáról, tulajdonképpen mindenre van már algoritmus. Kérdés, tényleg megkönnyíti-e a szinglik életét, vagy csak még sekélyesebbé teszi az ismerkedést az interneten.

Van azonban egy jó hír: a kutatók által problémásnak ítélt és felkeresett valamennyi randiapp változtatott a rendszerein, így mára már nem lehet kihasználni ezt a gyengeséget. A fejlesztők változtattak a koordinátaadatok kerekítésének szabályain, így azok már kevésbé pontosak – írja a TechCrunch a kutatók nyomán. Most már „csak” nagyjából 111 méteres pontosságú behatárolás lehetséges.

Az eset ugyanakkor jól példázza, hogy milyen veszélyeket rejthet a digitális világban egy ártalmatlannak tűnő funkció.

Érdemes az érzékeny adok megadásakor vagy a hozzáférések engedélyezésekor kétszer is átgondolni, tényleg szükséges-e,

és lehet-e bármilyen veszélye. Jelen esetben az alkalmazások egyik alapfunkciójáról volt szó, amit mindenki azonnal engedélyezett.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.