Tech HVG 2024. augusztus. 01. 16:03

Évek múltán is súlyos tüneteket produkál a hosszú Covid

Az átlagnál alacsonyabb IQ, depresszió és még több súlyos probléma is jelentkezik a hosszú Covidban szenvedőknél – mutat rá egy friss tanulmány.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Bár a több mint négy éve berobbant koronavírus-világjárványról egyre kevesebb szó esik, a vírus nem tűnt el végleg, és azok sem lélegezhetnek fel, akiket egyszer már megfertőzött: egyre több részletre derül fény ugyanis a hosszú Covidról, avagy arról, amikor valaki hosszú évek óta szenved a fertőzés tüneteitől.

A tudósok most 475 ember esetében vizsgálták a hosszú Covidot; valamennyi alany még akkor került kórházba a vírus miatt, amikor nem álltak rendelkezésre a vakcinák. A vizsgálat célja az volt, hogy feltárják: az agyi köd, a fáradékonyság, valamint a mentális egészséget érintő problémák még mindig fennállnak-e.

A Lancet Psychiatry tudományos folyóiratban publikált eredmények szerint bár a kutatók nem rendelkeztek adatokkal az alanyok Covid-fertőzést megelőző gondolkodási képességeiről, úgy találták, hogy átlagosan 10 ponttal alacsonyabb az IQ-juk, mint az a kortársaik körében, hasonló iskolai végzettség mellett jellemző.

9-ből 1 résztvevőnél „súlyos kognitív deficitet” figyeltek meg a kutatók, ami azt jelenti, hogy a fenti tényezők figyelembevétele mellett 30-cal volt alacsonyabb az IQ-ja, mint azt várták.

900 napig vizsgálták a koronavírusos betegeket, fény derült a hosszú Covid egy titkára

Minden jel szerint a szervezet védelmében fontos szerepet betöltő immunsejteknek, a T-sejteknek is köze lehet ahhoz, hogy valakit még azután is gyötörnek a tünetek, hogy már kigyógyult a Covid-fertőzésből.

Két-három évvel a fertőzést követően 47 százalék tapasztalt közepes vagy súlyos mértékű depressziót, 40 százalék fáradékonyságot és 27 százalék szorongást. A beszámolók szerint ahelyett, hogy ezek a tünetek idővel javultak volna, csak tovább rosszabbodtak 2-3 év múltán.

Négyből egy ember a betegsége után munkát is váltott, sok esetben azért, mert már nem tudott szembenézni a munkája kognitív elvárásaival – jegyzi meg a The Guardian. A jelek szerint az eredeti betegség súlyossága nincs hatással a hosszú távú tünetekre.

A publikáció szerzői hangsúlyozzák: rendkívül fontos a hosszú Covid tüneteinek korai diagnosztizálása, majd a szükséges kezelések megkezdése. Így megelőzhető lehet, hogy még komplexebb rendellenességek alakuljanak ki az érintetteknél.

Megtalálták a hosszú Covid egyik legrosszabb tünetének okát, és egyelőre nincs rá gyógymód

A koronavírus-fertőzés hosszan tartó utóhatásától szenvedők közül sokan éreznek izomgyengeséget, ők a fertőzés előtti állapotukhoz képest sokkal hamarabb elfáradhatnak. Holland kutatók friss tanulmánya ennek hátterére világít rá.

A tudósok ugyanakkor óvatosságra is intenek az eredmények kapcsán, mert a 2500 meghívott betegnek csupán a 19 százaléka vett részt a vizsgálatokban. Számos tényező torzíthatja az eredményeket, de ettől a hosszú Covid még egy létező jelenség, amely a jelek szerint sok embert érint.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.