Sok tekintetben a legek rendezvénye a balatoni Kékszalag vitorlásverseny: az idén július 18-án kezdődő tókerülő viadal Európa legrégebbi, leghosszabb távú és legtöbb résztvevőt vonzó vitorlásversenye, s a hajók útját vagy néha állását ezrek követik a partól is. Eddig az okozott gondot, hogy a távolból nehezen lehetett megállapítani, ki hol tart – ezen segít a Magyar Telekom 5G-s, drónos, streamingelős megoldása.
Kipróbáltuk, működik. A verseny előtti bemutatón jól vizsgázott a Telekom hálózata és az 5G-re épülő technikai megoldás: a vízen is folyamatosan látható volt GPS-szel felszerelt vitorlások helyzete, és megszakítás nélkül érkezett a kamerák streamingjele is. Így azt is jól láthattuk, hogy hajónk „őrült” hajrá után elsőként szelte át a nagyversenyhez hasonlóan ugyancsak Balatonfüredről indult „mini Kékszalag” képzeletbeli célvonalát.
A sikeres helymeghatározás és a streamingközvetítés többéves munka és együttműködés eredménye. Az egyik fontos alkotóelem a Magyar Telekom Campus Network szolgáltatása: ez kereskedelmi szolgáltatásként kínál privát mobilhálózatot, amely gyors, rugalmas és az ügyfelek igényeire szabható. A Campus Network privát hálózata garantált sávszélességet és biztonságot nyújt és kizárólag az ügyfél által meghatározott eszközökkel használható. A szolgáltató a Campus Network számára mintegy 10 százalékos kapacitást dedikál a szolgáltató az adott területen lévő publikus hálózaton és dedikált felügyeleti rendszerrel támogatva biztonságos, privát hálózatot hoz létre a közvetítő stábnak.
A másik meghatározó elem a Széchenyi István Egyetem Digitális Fejlesztési Központja által kifejlesztett nyomkövető rendszer, amely új korszakot nyit a Kékszalag vitorlásverseny történetében. Az idei versenyen minden hajó GNSS technológiával és a Magyar Telekom mobilhálózatával lesz felszerelve, hogy valós időben követhető legyen a pozíciójuk. Ez a rendszer új élményeket kínál nemcsak a versenyzőknek, hanem a szurkolóknak is, hiszen online követhetik a versenyt és támogathatják kedvenc csapataikat. A versenyben részt vevő hajók legénységének a többi hajó követése jelentős többletinformációt biztosíthat, amelyre stratégiát építhetnek és amelyből következtethetnek azon terület szélviszonyaira is, ahová tartanak. A Telekommal való stratégiai együttműködés biztosítja a folyamatos adatkapcsolatot, amely nélkülözhetetlen a precíz nyomkövetéshez.
Az idei versenyt négy vízi, három drón- és három parti kamera közvetíti, az élő közvetítést pedig a Private Campus technológia teszi lehetővé: a Telekom a verseny idejére kialakított, a tó egész felületét lefedő 5G Campus hálózata akár 650 hajó egyidejű helymeghatározását is képes kezelni.
A közvetítés élőben a Magyar Vitorlásszövetség kekszalaglive.hu címén, a Twitch élő videós platformon lesz követhető július 18-án reggel 7 órától.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.