Amerikai kutatók szerint az idősebb emberek tüdeje már kevésbé alkalmas arra, hogy daganatos sejtek szaporodjanak el benne, de más oka is lehet annak, hogy 75 éves kor felett csökken a betegség kialakulásának kockázata.
Két, egereken végzett vizsgálat során arra jutottak, meglepő előnyben vannak a 75 évnél idősebbek: meredeken csökken körükben a tüdőrák kialakulásának esélye. A bioRxiv preprint szerveren megjelent tanulmányokban a kutatók olyan specifikus génekről írnak, amelyek hozzájárulhatnak a kockázat csökkenéséhez, és meglepő kapcsolatot tárnak fel köztük és a vasanyagcsere között – számolt be a Nature.
A mostani megállapítások azért is meglepők, mert általánosságban a rák kialakulásának kockázata az idő előrehaladtával folyamatosan nő.
A rákot DNS-mutációk okozzák, amelyek idővel felhalmozódnak. Minél idősebb valaki, annál több ilyen mutáció gyűlhet fel, amelyek szükségesek a rákos sejtek kontrollálhatatlan szaporodásához. Azok az immunreakciók, amelyek egykor képesek voltak kordában tartani a daganatot, az életkor előrehaladtával egyre gyengébbé válnak. A legtöbb rákdiagnózisra 60–70 éves kor környékén van a legnagyobb esély.
Emily Shuldiner, a kaliforniai Stanford Egyetem tudósa csapatával együtt olyan egereket tanulmányozott, amelyekben egy ismert genetikai kapcsolóval szabályozható ráktípus volt jelen. A mutációt a fiatal és az idős egerek tüdejében is bekapcsolták, és azt tapasztalták, hogy előbbiekben nagyobbak és gyakoribbak a daganatok, mint az utóbbiakban.
A kutatók emellett a CRISPR-Cas9 genetikai ollót is alkalmazták, hogy felmérjék, több mint kéttucat, a tumornövekedést gátló gén inaktivitása milyen hatással van a daganatokra. Az átlagot nézve a legtöbb ilyen gén inaktivitása megnövelte a tumornövekedés ütemét az egerekben, de az idősebbekben kevesebb és kisebb tumorok alakultak ki. Ez arra utal, hogy egy másik folyamat az idősebb egereknél segíthet a rák elnyomásában.
Egy másik vizsgálatot a Memorial Sloan Kettering Rákutató Központ tudósai végeztek el. Xueqian Zhuang és munkatársai azt találták, hogy az öregedés növeli a NUPR1 nevű fehérje termelődését, ami az egerek és az emberek tüdősejtjeiben is befolyásolja a vasanyagcserét. A sejtek ezután úgy viselkedtek, mintha vashiányosak lennének, ami korlátozta a gyors növekedési képességüket. Ez azért fontos, mert a gyors növekedés a rák egyik jellemzője.
A kutatók szintén a genetikai ollót használva inaktiválták a Nupr1 gént az idősebb egerekben. Ennek következtében megemelkedett a tüdősejtek vasszintje, ami miatt ismét hajlamosabbá váltak arra, hogy kialakuljon bennük a daganat. A tanulmány szerzői azt is megállapították, hogy a 80 év felettiek tüdőszövetében több NUPR1 van, mint az 55 év alattiakéban, ami arra utal, hogy a mechanizmus hasonlóan működhet az egereknél is.
Az eredmények arra engednek következtetni, hogy a kor előrehaladtával a sejtek kevésbé válnak alkalmassá arra, hogy rákos sejtként szaporodjanak el. A kutatók ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy az egereken végzett kísérletek eredménye még nem jelenti azt, hogy az embereknél is feltétlenül minden ugyanígy működik. Az is lehet, hogy a 80 év felettieknél is ugyanolyan arányú lehet a daganatos megbetegedések aránya, de vagy nem diagnosztizálják, vagy egyszerűen kevésbé foglalkoznak vele a betegek. Ugyanakkor a boncolási adatok azt mutatják, hogy a tüdőrák előfordulási aránya valóban csökken az időseknél.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.