Tech HVG 2024. június. 28. 08:03

Csak ránéz az ember arcára, és 10-ből 8 esetben felismeri a stroke-ot ez az app

Életeket menthet ausztrál kutatók új fejlesztése, amellyel minden eddiginél korábban felismerhetővé válik az akut agyi érkatasztrófa, azaz a stroke.

Az ausztrál RMIT Egyetem mérnökei egy olyan, mesterséges intelligencia által támogatott okostelefonos alkalmazást fejlesztettek, ami forradalmasíthatja a stroke korai felismerését. A készülék kameráján keresztül elemzi a beteg arcmozgását, így segíthet a kiérkező mentősöknek, orvosoknak a probléma felismerésében. Ez nemcsak javíthatja a beteg felépülésének esélyeit, de akár életet is menthet.

A köznyelvben szélütésként is emelgetett stroke-ról akkor beszélhetünk, ha az agy vérellátását valami gátolja. A probléma kialakulásakor rendkívül gyorsan kell cselekedni, hogy a beteg mielőbb ellátásban részesüljön, így az agy sérülése minimalizálható, és segítheti a beteget a mielőbbi felépülésben.

Az RMIT Egyetem kutatóinak fejlesztése ebben hozhat újat. Az álaluk írt alkalmazás a mesterséges intelligencia segítségével elemzi az arc szimmetriáját, valamint a stroke-hoz kapcsolódó izommozgásokat. Dinesh Kumar, az egyetem mérnöke szerint a szoftvernek ugyan nem célja kiváltani az orvosi diagnosztikát, lenyűgöző, 82 százalékos pontossággal képes felismerni a problémát. Az eredményről a Computer Methods and Programs in Biomedicine című tudományos lapban jelent meg publikáció.

Most derült ki: 4,5-szeres a betegségek és a halál kockázata annál, akinek a szervezetében mikroműanyagot találnak

A vizsgált emberek közel 60 százalékában volt mikro- vagy nanoműanyag, és ezen csoport körében 4,5-ször volt nagyobb a kockázata több betegségnek és haláloknak – mutat rá olasz kutatók friss tanulmánya.

A stroke tüneteinek felismerése kihívást jelenthet, különösen a különböző betegpopulációkban, ahol a tünetek eltérően jelentkezhetnek, vagy teljesen figyelmen kívül hagyhatók. Kumar szerint a korábbi tanulmányok arra jutottak, hogy a stroke-os esetek közel 13 százalékát nem diagnosztizálják a sürgősségi ellátásban és az állami fenntartású kórházakban. Emellett a neurológiai diagnózissal nem rendelkező betegek 65 százalékánál kimarad a sürgősségi osztályokon és a közösségi kórházakban, míg a dokumentált neurológiai vizsgálattal nem rendelkező betegek 65 százalékánál alakult ki a betegség.

A tesztek során videofelvételeket készítettek a stroke-os, valamint az egészséges emberek arcáról. Ez segített abban, hogy a rendszer meg tudja különböztetni a betegek és az egészségesek izmainak működésbeli különbségét, ezáltal pedig sikerült finomhangolni a rendszert.

A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy az eszközt beépítsék az ausztrál sürgősségi ellátásba. Hasonló eszköznek minden bizonnyal Magyarországon is nagy hasznát lehetne venni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Itthon Martini Noémi 2024. december. 28. 10:00

„Nincs még egy ország, ahol különbséget tesznek menekült és menekült között” – hogyan élnek az állami támogatástól elesett kárpátaljai menekültek?

Augusztus vége óta nem jár állami lakhatási támogatás több ezer kárpátaljai menekültnek. Vannak, akik alkalmi munkából ki tudják termelni a lakbért, másoknak a Máltai Szeretetszolgálat továbbra is finanszírozza a lakhatást, de rengetegen tűnnek el nyomtalanul a rendszerből, és olyanokról is hallani, akik arra kényszerültek, hogy visszatérjenek Kárpátaljára. Az utóbbi négy hónapban több érintett családdal és szállásadóval maradtunk kapcsolatban, hogy megtudjuk, hogyan élnek túl. Három helyszín, három különböző sors.