Életeket menthet ausztrál kutatók új fejlesztése, amellyel minden eddiginél korábban felismerhetővé válik az akut agyi érkatasztrófa, azaz a stroke.
Az ausztrál RMIT Egyetem mérnökei egy olyan, mesterséges intelligencia által támogatott okostelefonos alkalmazást fejlesztettek, ami forradalmasíthatja a stroke korai felismerését. A készülék kameráján keresztül elemzi a beteg arcmozgását, így segíthet a kiérkező mentősöknek, orvosoknak a probléma felismerésében. Ez nemcsak javíthatja a beteg felépülésének esélyeit, de akár életet is menthet.
A köznyelvben szélütésként is emelgetett stroke-ról akkor beszélhetünk, ha az agy vérellátását valami gátolja. A probléma kialakulásakor rendkívül gyorsan kell cselekedni, hogy a beteg mielőbb ellátásban részesüljön, így az agy sérülése minimalizálható, és segítheti a beteget a mielőbbi felépülésben.
Az RMIT Egyetem kutatóinak fejlesztése ebben hozhat újat. Az álaluk írt alkalmazás a mesterséges intelligencia segítségével elemzi az arc szimmetriáját, valamint a stroke-hoz kapcsolódó izommozgásokat. Dinesh Kumar, az egyetem mérnöke szerint a szoftvernek ugyan nem célja kiváltani az orvosi diagnosztikát, lenyűgöző, 82 százalékos pontossággal képes felismerni a problémát. Az eredményről a Computer Methods and Programs in Biomedicine című tudományos lapban jelent meg publikáció.
A stroke tüneteinek felismerése kihívást jelenthet, különösen a különböző betegpopulációkban, ahol a tünetek eltérően jelentkezhetnek, vagy teljesen figyelmen kívül hagyhatók. Kumar szerint a korábbi tanulmányok arra jutottak, hogy a stroke-os esetek közel 13 százalékát nem diagnosztizálják a sürgősségi ellátásban és az állami fenntartású kórházakban. Emellett a neurológiai diagnózissal nem rendelkező betegek 65 százalékánál kimarad a sürgősségi osztályokon és a közösségi kórházakban, míg a dokumentált neurológiai vizsgálattal nem rendelkező betegek 65 százalékánál alakult ki a betegség.
A tesztek során videofelvételeket készítettek a stroke-os, valamint az egészséges emberek arcáról. Ez segített abban, hogy a rendszer meg tudja különböztetni a betegek és az egészségesek izmainak működésbeli különbségét, ezáltal pedig sikerült finomhangolni a rendszert.
A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy az eszközt beépítsék az ausztrál sürgősségi ellátásba. Hasonló eszköznek minden bizonnyal Magyarországon is nagy hasznát lehetne venni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.