Tech hvg.hu 2024. június. 04. 18:03

Ismerős érzés a fülzúgás? Megszületett a 160 ezer ember bevonásával készült gigakutatás eredménye

A fülzúgás (tinnitus) egy kellemetlen tünetegyüttes, amely azt eredményezi, hogy az érintett külső hangforrás hiányában is különféle búgó, morajló, ciripelő hangokat hall. Erről az elváltozásról készítettek egy óriási, a maga nemében egyedülálló tanulmányt a Michigani Egyetem kutatói együttműködve az Apple-lel.

A Michigani Egyetem és az Apple közös kutatásában (Apple Hearing Study) a szakemberek több mint 160 ezer, Apple-eszközöket használó résztvevő adatait tették górcső alá. A kutatók körülbelül 400 millió órányi számított környezeti zajszintet gyűjtöttek össze, életmód-felméréssel kiegészítve annak elemzésére, hogy a hangexpozíció hogyan befolyásolja a hallást, a stresszt és az egészség hallással kapcsolatos vonatkozásait. A tanulmány adatait az Egészségügyi Világszervezettel is megosztják.

A tanulmányban a fülzúgásnak is komoly szerep jutott. Kiderült például, hogy a vizsgálatba bevontak 77,6 százaléka tapasztalt fülzúgást az élete során. A napi fülzúgás gyakorisága az életkor előre haladtával nőtt, az 55 évesnél idősebbek háromszor nagyobb valószínűséggel tapasztalják naponta, mint a fiatalabbak, a 18-34 évesek. A férfiak 2,7 százalékkal gyakrabban számoltak be napi fülzúgásról, mint a nők, viszont nagyobb százalékuk nyilatkozott úgy, hogy soha nem tapasztalt ilyen kellemetlen jelenséget.

Az érintettek körülbelül 10 százaléka szerint a fülzúgás megnehezíti az egyéb hanghatások észlelését. Ami a tinnitus szintjét illeti, a többség halványnak találta, 34,4 százalékuk érezhetőnek, míg 8,8 százalékuk nagyon hangosként vagy extra erősként írta le. A résztvevők 10 százaléka számolt be arról, hogy fülzúgása mérsékelten vagy teljesen megzavarta a tisztán hallás képességét. A leggyakoribb a tiszta, magas hangok hallása, míg 17 százalék fehér zajként éli meg a fülzúgást.

A megkérdezettek arról is beszámoltak, hogy milyen módszereket alkalmaznak a fülzúgásuk kezelésére. A leggyakoribb stratégiák közé tartozott a zajgépek használata, a természet hangjainak hallgatása és a meditáció gyakorlása.

A kutatók szerint a tanulmány célja az volt, hogy többet megtudjon erről az állapotról, és tájékozódjon az állapot kezelésével kapcsolatos későbbi teendőkről. „Az első lépés a fülzúgás megértésének elősegítése felé az, hogy többet megtudjunk arról, hogy ki tapasztalja azt, hogyan változik a tapasztalat az emberek között és az egyénen belül az idő múlásával, a lehetséges okokról, valamint a fülzúgás kezelésének módszereiről és azok észlelt hatékonyságáról” – írják a szakemberek.

Szokott zúgni a füle? Egy szakértő hasznos tanácsokkal szolgál, hogyan lehet rajta javítani

Számos dolog válthatja ki fülzúgást, de akár magától is bármikor kialakulhat. Sokszor nem múlik el magától, de egy fülspecialista professzor javasolt néhány módszert, melyekkel enyhíthető az idegőrlő jelenség.

A fülzúgás okait illetően a tanulmány kiemelte, hogy a zajsérülés vagy a túlzottan magas zajszintnek való kitettség volt az elsődleges jelentett ok, amelyet a résztvevők 20,3 százaléka említett.

Az Apple néhány tippet is adott a hallás egészségének megőrzésével kapcsolatban. Az Apple Watch Noise alkalmazása értesítheti a felhasználókat, ha a környezeti zajszint hatással lehet a hallás egészségére. Az iPhone Health appja nyomon követi a felhasználó hangszint-kitettségét, és jelzi, ha a fejhallgató hang- vagy környezeti zajszintje meghaladja az Egészségügyi Világszervezet szabványait.

Az AirPods Pro és az AirPods Max aktív zajszűrése beépített mikrofonokat használ a külső hangok érzékelésére és zajcsillapítására, hatékonyan kioltva azokat, mielőtt azok elérnék a felhasználó fülét. Azok számára, akik továbbra is szeretnék hallani a környező hangokat, az ‌AirPods Pro‌ (2. generációs) Loud Sound Reduction üzemmódja csökkenti a hangos zajokat, miközben megőrzi a hangminőséget. A fejhallgató hangerejét is szabályozhatják az iPhone-felhasználók. Ehhez a Beállítások menüben a Hangok és haptikus jelzések lehetőséget kell választani, majd aktiválni lehet a hangerő-korlátozást.

A fülzúgás kérdése persze másokat is foglalkoztat. Egy nemzetközi kutatósoport egy olyan okostelefonos alkalmazást fejlesztett ki, amely reményt ad arra, hogy akár hetek alatt csökkenthető lehessen e kellemetlen jelenség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.