Jól van, és szabadon tud mozogni az a kínai beteg, aki egy genetikailag módosított sertésmájat kapott május közepén.
Jelentős eredmény a xenotranszplantáció terén: kínai kutatók állítják, sikeres volt az első genetikailag módosított sertésmáj emberbe átültetése. A beteg súlyos májrákban szenvedett, ezért szorult májátültetésre.
Az eddigi hírek alapján a 71 éves páciens szervezete nem lökte ki a sertésmájat, és jól van. Szabadon mozoghat, májfunkciói és az egyéb egészségügyi mutatói rendben voltak a május 17-i műtét után egy héttel is – számolt be a China Daily. A beültetett máj napi epeszekréciója kb. 200 ml, ami azt jelenti, hogy a szerv sikeresen integrálódott, és megfelelően működik.
Az Interesting Engineering megjegyzi: a sertés ideális alanya a xenotranszplantációnak, avagy a fajok közti szervátültetésnek. Ennek oka, hogy az szerveik méret és anatómia tekintetében nagyon hasonlítanak az emberihez.
Jelen esetben a sertés szervéből a tudósok genetikai ollóval eltávolítottak néhány sertésgént, és emberivel pótolták azokat. Ezt a CRISPR/Cas9 genomszerkesztési technológiával vitték végbe.
Mint arról beszámoltunk, márciusban egy amerikai férfinak a világon elsőként ültettek be egy sertésvesét. Ő két hónappal a beavatkozást követően elhunyt, de az orvosok szerint a halálában nem volt szerepe a beültetett szervnek.
(Cikkünk nyitóképe illusztráció, a műtétről készült fotó a cikkben látható.)
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.