Az Egyesült Királyságban sikerrel végezték el az első olyan tesztrepülést, ahol a navigációt a GPS helyett egy kvantumalapú rendszer segítette.
Bár a GPS-alapú helymeghatározás komoly segítséget jelent a hétköznapokban, a harctéren alkalmazva van egy igen komoly hátránya: a megfelelő eszközzel megzavarható a műhold és a vevőegység kommunikációja, amit kihasználva az ellenség lecsaphat a GPS-re támaszkodó járműre/rakétára. Az Egyesült Királyság ezért egy speciális, kvantumalapú navigáció fejlesztésén dolgozik, aminél nincs szükség műholdas kommunikációra.
A The Next Web beszámolója szerint egy brit konzorcium a kormány támogatásával nemrég sikeresen hajtotta végre a világ első olyan tesztrepülését, ahol a repülőgép navigációját ez a technológia segítette.
Az új rendszer a PNT (Positioning, Navigation and Timing – Pozícionálás, Navigáció és Időzítés) nevet kapta, aminek két fő komponense van: az Infleqtion nevű kvantumtechnológiai cég Tiqker optikai atomórája, valamint egy utrahideg atom alapú kvantumrendszer.
Az optikai atomóra az atomok által kibocsátott vagy elnyelt fény frekvenciáját használja az idő mérésére, míg az ultrahideg kvantumrendszer a kvantum-szuperpozíció állapotában lévő atomokra ható tehetetlenségi erők mérése alapján tudja kiszámítani a pozíciót. Egyszóval előbbi a megbízhatósághoz és pontossághoz szükséges időzítésért, utóbbi pedig a pozíció és a mozgás független ellenőrzéséért felel.
A rendszer a kvantum-gyorsulásmérőkkel és giroszkópokkal kiegészülve a Q-INS (Quantum Inercial Navigation System) részét képezheti, ami GPS alternatívájaként szolgálhat. A megoldás nemcsak a repülőgépeken lenne hasznos, hanem a tengeralattjárókon is, amelyek fedélzetén nem érhető el a GPS. De hasznos szolgálatot tehet a Q-INS az űrben is.
Az Egyesült Királyság 8 millió fontot (kb. 3,6 milliárd forint) szán arra, hogy csökkentse a GPS-függőségét. A jelenlegi célkitűzés, hogy 2030-ra telepítsék a repülőgépek fedélzetére a kvantumalapú navigációs rendszereket, amivel komoly előnyre tehetne szert az Egyesült Királyság egy esetleges légi összecsapás során. De a technológia arra is jó, hogy a polgári repülést biztonságosabbá tegye, így ugyanis kevésbé lehetne eltéríteni a kereskedelmi járatokat.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.