Kicsi, megfizethető és nagy üzemanyag-hatékonyságú hajtómű fejlesztésének finanszírozásába kezdett a NASA. Az űrhivatal és a mérnökök reményez szerint a technológia forradalmasíthatja az űrutazást.
Az űrutazás jövője nagyban függ jelenleginél nagyságrendekkel gyorsabb hajtóművek fejlesztésén. Megoldás lehet a nukleáris hajtómű, amin több cég is dolgozik. Ott van például a Costa Rica-i Ad Astra Rocket Company, ami azt ígéri, hogy 198 ezer km/h-val száguldva egy hónap alatt el lehet vele jutni a Marsig. A jelenlegi technológiával ez az utazás kilenc hónapig tart.
A problémát ismerve újfajta megoldáson dolgozik az arizonai székhelyű Howe Industries, melynek ötletére az amerikai űrhivatal is felfigyelt a NASA Innovative Advanced Concepts (NIAC) programban – jelentette a Gizmodo.
Hogy működik a pulzáló plazmahajtómű?
Ahhoz, hogy rövid időn belül nagy sebességet érjen el, az impulzusos plazmarakéta maghasadást – az atommag szétválásából származó energia felszabadulását – használva plazmacsomagokat generál, ami biztosítja a megfelelő tolóerőt.
A rendszer egy szabályozott plazmasugarat állítana elő. Az új hajtómű használatával és a tolóerőt tekintve a rakéta akár 100 000 Newton erőt is képes generálni 5000 másodperces fajlagos impulzussal, ami rendkívül magas üzemanyag-hatékonyságot eredményez.
Ahogy a Gizmodo megjegyzi, a NASA 2018-ban már elkezdett saját plazmahajtóművet fejleszteni, ám az impulzusos plazmarakéta ötlete kisebb, egyszerűbb és megfizethetőbb megoldást jelentene annál.
Egy ilyen eszköz komoly segítség lenne a jövőbeni űrutazásokhoz. Nemcsak azért, mert így kevesebb ellátmányt kell biztosítani az űrhajósoknak – ami kevesebb plusz terhet és olcsóbb utazást jelent –, hanem azért is, mert minél rövidebb ideig vannak kitéve az űrhajósok a mikrogravitációnak, annál kisebb hatása van annak a szervezetükre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.