Tech hvg.hu 2024. május. 08. 16:03

Megszűnhet inzulininjekció: jöhet a szájon át bevehető, még hatékonyabb gyógyszer

Bő száz évvel az inzulin felfedezése után belátható közelségbe került egy tűszúrásmentes megoldás. Pont úgy lehet bevenni, mint bármilyen más gyógyszert.

A cukorbetegség csak Magyarországon körülbelül 1,4 millió embert érint; a betegség egyik kellemetlen, fájdalmas velejárója sokaknál a rendszeres inzulininjekció, melyet az inzulin 1921-es felfedezése óta sem sikerült kiváltani szájon át bevehető, biztonságos készítménnyel.

Ez azonban rövidesen megváltozhat. Egy új, nanotechnológiára épülő gyógyszer ugyanis amellett, hogy kiválthatja az inzulininjekciókat, még hatékonyabb is lehet a szúrásos módszernél.

A készítményen a Sydney Egyetem kutatói dolgoznak, és pontosan ugyanúgy lehet bevenni, mint bármilyen más gyógyszert is. Eddig egereken, patkányokon és páviánokon tesztelték.

A gyógyszert – melyet a Nature Nanotechnology folyóiratban írtak le a kutatók – egy nanoméretű anyagból készítik, mely vastagsága tízezrede az emberi hajszálénak. Ez az az anyag, ami megvédi az inzulinmolekulákat a gyomorsavtól.

Elkezdik bevezetni minden cukorbeteg álmát: több ezer brit kap mesterséges hasnyálmirigyet, ami automatikusan szinten tartja az inzulint

Megváltozhat az életük, jelentősen javulhat az életminőségük azoknak a brit cukorbetegeknek, akik hamarosan jogosultak lesznek a mesterséges hasnyálmirigy használatára. A készüléknek köszönhetően a betegeknek nem kell többé inzulinnal szúrniuk magukat.

A védelmi képességek mellett azonban a nanoanyag az inzulinmolekulák hordozója is, segítve őket abban, hogy az emberi szervezet minden pontjára eljussanak, ahol szükség van rájuk.

Ráadásul a nanoanyag – írja az Interesting Engineering – abban a tekintetben is figyelemre méltó, hogy reagálni tud a beteg vércukorszintjére. Ha megemelkedik, a bevonat oldódni kezd, így az inzulinmolekulák a véráramba jutnak. De ez a bevonat arról is gondoskodik, hogy ne szabaduljon fel az inzulin, ha a vércukorszint már alacsony – így megelőzve az olyan mellékhatásokat, mint a hipoglikémia, ami az abnormálisan alacsony glükózszintet jelenti a vérben.

48 óra alatt újraindítható lehet a cukorbetegek inzulintermelése – két, már engedélyezett gyógyszer a kulcs

A béta-sejtekhez hasonló funkciókat kaphatnak egyes, a hasnyálmirigyben lévő sejtek, melyek aztán inzulint is termelhetnek. A megközelítés jelentős előrelépést hozhat a cukorbetegség kezelésében.

Embereken várhatóan 2025-ben kezdődnek meg a vizsgálatok, így azért egy kicsit még a legoptimistább forgatókönyv szerint is várni kell az injekciót kiváltására.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.