A Holdon lévő űrhajósok nem használhatják a hagyományos földi időmérést, mert gyorsan aszinkronba kerülnének a bolygónkkal. Két éven belül meg kell oldani a problémát.
A Hold-küldetések kapcsán egy igen fontos kérdés, hogy a Földet kísérő égitesten milyen időzóna szerint dolgoznak majd a kutatók. Mivel a Holdnak nincs önálló időzónája, így valamilyen módon a Földön lévő zónákkal kell összehangolni a munkát és az életet – egész pontosan azzal, amelyikben a földi irányítás dolgozik. Ám ez nem is olyan egyszerű, már csak azért sem, mert több ország is tervez gépi, majd emberi jelenlétet.
A Reuters szerint az amerikai űrhivatalnál már dolgoznak a koordinált holdidő (Coordinated Lunar Time, LTC) megalkotásán, ami a relativitáselmélet miatt nem lesz egyszerű feladat.
Az einsteini relativitáselmélet kimondja, hogy a Holdon másképp telik az idő, mint a Földön. Bár nagyon csekély különbségről beszélhetünk, az idő előrehaladtával ez a különbség összeadódva egyre nagyobb és nagyobb lesz. A Fehér Ház éppen ezért utasításba adta a NASA-nak, hogy mielőbb dolgozza ki a probléma megoldását célzó tervet, azzal ugyanis szerintük megőrizhető lehet az Egyesült Államok űrversenyben betöltött vezető pozíciója.
Ahogy arról korábban írtunk, a Holdon gyorsabban jár az óra, mint a Földön. Egész pontosan 24 óra leforgása alatt 56 milliszekundummal gyorsabban, ami az adatok továbbításánál, valamint az űrhajó indításánál komoly problémákat okozhat.
A Fehér Ház nem véletlenül szabta meg a 2026-os céldátumot az LTC kidolgozására, a tervek szerint ugyanis az Artemis-program keretében ekkor lépne ismét az égitest felszínére egy amerikai űrhajós. Ezzel egyfelől segítséget kapnának az űrhajósok az idő mérésére, másfelől pedig az amerikai meghatározás lehet a standard a Hold felszínén.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.