Szerdán este belépett a Föld légkörébe az Európai Űrügynökség műholdja, mely1995 és 2011 teljesített szolgálatot – azóta pedig irányíthatatlanul keringett.
Végleg véget ért a Föld körüli pályafutása, és a szerdai nap folyamán visszatért a Föld légkörébe a „műholdak nagyapjaként” is emlegetett, kéttonnás ERS-2 távérzékelési műhold.
Az Európai Űrügynökség (ESA) azt közölte, hogy az irányíthatatlanná vált szerkezet valahol Alaszka és Hawaii között, a Csendes-óceán fölött lépett be a Föld légkörébe magyar idő szerint szerdán 18:17-kor. Itt nagyrészt elégett, de a belépést esetlegesen túlélő darabjai is jó eséllyel az óceánban landoltak.
UPDATE 19:30 UTC (20:30) CET
— ESA Operations (@esaoperations) February 21, 2024
We have confirmation of the atmospheric reentry of ERS-2 at 17:17 UTC (18:17 CET) +/- 1 minute over the North Pacific Ocean between Alaska and Hawaii.
Coordinates: https://t.co/BNX4K1YxW2
A műholdat még 1995-ben indították, és a maga korában úttörőnek számított társával, az ERS-1-gyel együtt. Egészen 2011-ig teljesített szolgálatot, ekkor véget ért a küldetése – az Európai Űrügynökség (ESA) az utolsó üzemanyagtartalékokkal még 570 kilométerre csökkentette a műhold 780 kilométeres üzemi magasságát, és azóta folyamatosan ereszkedett a már irányíthatatlan eszköz – írja a BBC.
A két ERS-műhold a légkört, a szárazföldet és az óceánokat tanulmányozta. Monitorozták az áradásokat, a kontinentális és óceán-hőmérsékletet és a jégmezők mozgását is. Az ERS-2 konkrétan az ózónréteggel kapcsolatos megfigyeléseket végzett.
Az ESA szerint a műhold esetlegesen épen maradt, földet ért darabjai nem mérgezőek, és nem is radioaktívak.
Nemrég a Starlink-műholdakat üzemeltető SpaceX is bejelentette, hogy valamilyen ismeretlen hiba miatt 100 műholdat von ki a forgalomból.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.