Tech hvg.hu 2024. február. 14. 13:03

A 40 éve használatos űrruhát cseréli le a NASA, az új most esett túl a mikrogravitációs teszten

Mikrogravitációs környezetben vizsgálták a NASA által rendelt egyik új szkafandert, mely a régi, immáron 40 éve használt darabokat válthatja majd le.

Sikeresen teljesítette a mikrogravitációs tesztet a Collins Aerospace nevű magáncég által fejlesztett szkafander, melyet a Nemzetközi Űrállomáson (ISS) kívüli használatra, azaz űrsétákra terveznek, a NASA megrendelésére – írja a The Verge.

Az amerikai űrhivatal 40 év után cseréli le a szkafandereit, miután azok elavulttá és életveszélyessé váltak.

A Collins Aerospace új szkafandere egy kereskedelmi mikrogravitációs repülőn abszolválta a tesztet. A gyártó elmondása szerint az általuk fejlesztett űrruha könnyebb és a térfogata is kisebb, mint a jelenlegi NASA szkafandereknek.

Több új szkafandert akar a NASA, hogy legyen mihez nyúlni, ha baj van

A NASA arra kérte két partnerét, hogy tervezzenek különböző feladatokra használható szkafandereket. Az egyiket a Holdon is lehetne viselni, a másikkal a Föld körül keringve lehetne űrsétát tenni.

Az új ruha módosítható is a küldetés célja szerint, és az asztronauták alakjához is könnyebben igazítható, mint az eddig használt szkafander.

A teszten, a súlytalanság állapotában azt vizsgálták, hogy a prototípussal valóban lehet-e mozogni ilyen környezetben, például áthaladni egy ajtón.

A Collins Aerospace szkafanderére további tesztek várnak: egy vákuumkamrában is vizsgálni fogják, hogy bírja az űrben uralkodó vákuumot. Ezután még 12 méteres vízmélységben is tesztelik majd a NASA létesítményében, hogy a mikrogravitációs környezetben történő űrséta körülményeit is szimulálhassák a szkafanderrel.

A NASA megrendelésére egy másik cég, az Axiom Space is fejleszt új űrruhákat, erről itt írtunk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.