Tech hvg.hu 2024. február. 06. 09:03

Nagyon terjed a koronavírus JN.1 variánsa – mennyire védenek ellene az oltások?

Amerikai szakemberek szerint a gyártók által frissített védőoltások 54 százalékos hatékonysággal segítenek kivédeni a koronavírus JN.1 mutációja által okozott fertőzést.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Néhány hónap leforgása alatt a koronavírus JN.1 mutációja lett világszerte a domináns változat. Az Egyesült Államok járványügyi központja (CDC) emiatt megvizsgálta, hogy a koronavírus elleni emlékeztető védőoltások mennyire növelik a védettséget ellene.

Ruth Link-Gelles, a tanulmány vezető szerzője a CNN-nek arról számolt be, hogy a vizsgálatot összesen 9222 személy bevonásával végezték el. Őket 2023. szeptember 21-e és 2024. január 14-e között tesztelték le koronavírusra. A szakember szerint bár a legtöbb vizsgálat ugyanis inkább a kórházi kezelések megelőzésére fókuszál, ők arra voltak kíváncsiak, hogy az oltások mennyire akadályozzák a meg a megfertőződést,

A CDC az adatokat elemezve arra jutott, hogy az emlékeztető oltás 54 százalékos hatékonyságot mutat az általános tünetekkel járó betegség megelőzésében. A gyártók által frissített vakcinák védelmet nyújtanak a JN.1 ellen.

Ezt a 15 tünetet figyelje magán, arat a koronavírus JN.1 variánsa

Az amerikai járványügyi központ szerint ha valaki most kapja el a koronavírust, akkor jó eséllyel a JN.1 variánssal fertőződik meg. Mutatjuk, milyen tünetekre kell figyelni.

Egy korábbi tanulmány szerint a védőoltások csökkentik a hosszú Covid tünetei által jelentett kockázatokat is.

A CDC azt javasolja, hogy minden felnőtt és 6 hónaposnál idősebb gyermek vegye fel a gyártók által frissített védőoltást, hogy maximális védelmük legyen a betegséggel szemben. A felhívás azokra is vonatkozik, akik a korábbi járványhullámok idején már kaptak emlékeztető védőoltást, annak hatása ugyanis nem tart örökké.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.