Abszolválta a NASA rázkódástesztjét az a Sierra Space által fejlesztett űrrepülőgép, amellyel az amerikai űrhivatal a jövőben legalább 15 alkalommal szeretne repülni. A Space Shuttle-re hasonlító Dream Chaser megpróbáltatásai ezen a ponton még nem értek véget.
A rázkódásteszttel azt vizsgálták, hogy a Dream Chaser mennyire viseli jól az indítás, valamint a légkörbe történő visszatérés megpróbáltatásait – írja a Interesting Engineering.
A Space Shuttle-program űrsiklóira hasonlító gép első, Tenacity nevű darabját 2023 végén kapta meg a NASA, és első küldetését várhatóan már idén teljesíti: utánpótlás-rakományt szállít majd a Nemzetközi Űrállomásra. Embert először 2026-ban vihet az űrbe.
It’s the only place in the world like it—where we test like we fly to ensure spacecraft are ready for launch.
— NASA's Glenn Research Center (@NASAglenn) February 1, 2024
Now, we’re putting the @SierraSpaceCo Dream Chaser spaceplane and its Shooting Star cargo module through the paces at NASA’s Neil Armstrong Test Facility. pic.twitter.com/jWcbZ7edY1
A sikerrel abszolvált rázkódásteszttel azonban még nem érnek véget a Dream Chaser megpróbáltatásai: most átszállítják egy földalatti vákuumkamrába, ahol extrém alacsony és magas hőmérséklet, valamint alacsony légköri nyomás közepette kell helytállnia.
Today, the Sierra Space team has arrived at a profound milestone in our amazing journey - one of audacious dreaming and tenacious doing. We are now living in the Orbital Age. pic.twitter.com/PFekZTzhoo
— Sierra Space (@SierraSpaceCo) February 1, 2024
A 2011-ben lezárt űrsiklóprogram gépeihez hasonló Dream Chaser könnyen átalakítható aszerint, hogy épp mire van szükség. Az egyik ilyen lehetőség az ISS-re történő rakományszállítás, de űrhajósok is utazhatnak rajta – hogy vannak-e a kisebb feladatok mellett nagyobb tervei is a NASA-nak a géppel, az egyelőre nem ismert.
Indításra kész pozícióba állították a NASA legendás űrsiklóját - példátlan kiállítási darab lett belőle (videó)
Az űrtudomány leglátványosabb kiállítási darabja lett a NASA ikonikus űrsiklójából, az Endeavourból: teljes pompájában, indításra kész állapotban lehet megcsodálni a jövőben.
A gép mindössze 9 méter hosszú, rakétával indítható, a Nemzetközi Űrállomásig pedig, miután pályára állt, teljesen önvezérlő módon képes eljutni. Visszatéréskor úgy tud landolni, mint bármely más repülőgép. És utána újra el is indítható.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.