Tech hvg.hu 2024. január. 30. 18:03

Szinte hihetetlen: a japán hivatalokból csak most száműzik a floppy-lemezeket

A digitális fejlettségéről ismert Japán mindeddig egy csomó adminisztratív feladatban megkövetelte a minden szempontból őskövületnek számító floppyk használatát, ennek azonban most vége.

2024-et írunk; a filmeket, sorozatokat és zenéket már online streameljük, az adatok zömét a felhőben tároljuk, Amerikában pedig 20 gigabites lakossági internetcsomagot vezetnek be. Japán pedig rövidesen már nem követeli meg, hogy a hivatalos dokumentumokat floppyn nyújtsák be.

A japán bürokrácia malmai a jelek szerint lassan őrölnek, és valahol, úgy 20 éve le is álltak. Mint a The Register írja, 1900 hivatalos dokumentumot lehetett eddig csakis ilyen hajlékonylemezeken benyújtani Japánban, ennek vet most véget az illetékes minisztérium. Az ilyen iratok – egy nagy ugrással – a felhőbe költöznek, így a jövőben már teljesen digitális lesz az ügyintézés.

A floppy farvizén a CD-knek is búcsút int Japán. Bár ez valamivel kevésbé elavult technológia, de ma már CD-olvasóval szerelt laptopot, valamint asztali számítógépet is egyre kevesebbet árusítanak.

Még mindig floppy-lemezekkel frissítik a Boeing 747-eseket, 8 darab kell 28 naponta

A floppy-lemezek nem csak régiek, de biztonságosak is. Ezért sem véletlen, hogy a Boeing ilyen adathordozók segítségével frissíti néhány régi utasszállítójának fedélzeti szoftverét.

A döntés hátterében, a digitalizáció mellett az is állhat, hogy hajlékonylemezt már egyetlen cég sem gyárt, utolsó fecskeként Sony hagyott fel vele 2011-ben. Ugyan vannak még floppykkal foglalkozó vállalkozások, de már ők is csak a lemezek újrahasznosítását végzik. Ez azonban nem tarthat örökké, lévén a hajlékonylemezek eleve nem a tartósságukról voltak híresek. Az egyik ezzel foglalkozó cég azonban állítja, „a raktár mélyén” még mindig sok, sosem használt floppy lapul cégeknél.

Vannak még azonban olyan területek, ahol elkerülhetetlen a floppyk használata: például az egészségügy mellett a repülőgépipar is alkalmazza őket. A japán bürokrácia azonban most megszabadul tőlük.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.