Tech hvg.hu 2024. január. 23. 20:03

Ezt nézze meg: ez történik a májával, ha nem iszik több alkoholt

Az ember mája nagyon gyorsan meghálálja, ha nem fogyaszt több alkoholt, sőt a szervezet más szempontból is hálás lesz érte.

A máj a szervezetben zajló több száz folyamatért felelős vagy van hatással. Az egyik legismertebb ilyen feladata, hogy megtisztítsa a szervezetet az olyan méreganyagoktól, mint például az alkohol.

Az is köztudott, hogy az alkohol számos szervet képes károsítani: a szívet, az agyat, és természetesen a májat is.

De mi történik a májjal, ha valaki úgy dönt, nem iszik több alkoholt? A választ Ashwin Dhanda, a Plymouth-i Egyetem májspecialistája adta meg a The Conversationre írt cikkében.

AFP / DPA / Soeren Stache

Mint írja, szakemberként naponta találkozik olyan problémákkal, mint a zsírmáj vagy a májcirrózis. Ez utóbbit májzsugorodásként ismeri a köznyelv, amely során a máj szerkezete folyamatosan elpusztul, a helyét pedig hegszövetek veszik át. Ezeket a problémákat egészen az utolsó pillanatig nem érzékeli az ember.

Az alkohol elsőként zsírossá teszi a májat, ami a szerv gyulladását okozza. A máj ezért megpróbálja meggyógyítani magát, ami hegszövetek képződéséhez vezet. Ha ez a folyamat állandó, az egész máj egy nagy heghálóvá válik, amik között van néhány egészséges májsejt is.

Ezek alapján nem meglepő, hogy a hosszú távú, folyamatos alkoholfogyasztás ilyen súlyos problémákhoz vezethet.

Sokkoló videó: ez a különbség egy dohányos és egy nem dohányos tüdeje között

Ha megnézi az alábbi néhány másodpercet, talán nem kell majd magyarázni, miért írtuk a címbe a "sokkoló" kifejezést.

A szakember szerint ugyanakkor jó hír, hogy azoknak, akik a zsírmájjal küzdenek, már két-három hét alkoholmegvonás után olyan jól működhet a szerve, mint annak, aki nem szokott inni.

Azok, akik májgyulladásban szenvednek, vagy már a hegesedés is megindult, azoknál is visszafordítható a folyamat: már egy hét elteltével kevesebb lesz a zsír a májon, néhány hónap absztinencia után pedig gyógyultnak lehet nevezni a májat.

Kijózanító eredmények a WHO-tól: már kis mennyiségben is káros lehet az alkohol

Már az is sokat segíthet, ha csak csökkentjük az alkoholfogyasztásunkat - egyebek mellett erre mutat rá a WHO friss jelentése.

Akiknél már súlyosabb a hegesedés, csak a több éves alkoholmegvonás segíthet: ekkor csökken a májelégtelenség súlyosbodásának, valamint a halálozásnak a kockázata. (Fontos, hogy az alkoholistáknál a hirtelen és teljes mértékű megvonás súlyos elvonási tüneteket okozhat.)

Az alkohol elhagyása emellett pozitív hatással van még

  • az alvásra,
  • a vérnyomásra,
  • az agy működésére,
  • csökkenti bizonyos daganatos betegségek kialakulásának kockázatát.

Vagyis az alkoholfogyasztás visszafogásának minden szempontból áldásos hatása van a szervezetre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.