Tech hvg.hu 2024. január. 03. 14:03

Ilyen hengerekben lakhatnak majd az emberek a Holdon, a NASA is támogatja az ötletet

A francia Thales Alenia Space tervei szerint a 2030-as években indulhat a Holdra, amely a Holdon dolgozó űrhajósok első otthonát jelentheti. Ehhez az kell, hogy a NASA és az Olasz Űrügynökség is elfogadja a terveket.

Hosszú évtizedek után egyre biztosabbnak tűnik, hogy ismét ember jár majd a Hold felszínén. A NASA most már nemcsak rövid utazást tervez az égitestre, hanem azt is, hogy az asztronauták hosszabb ideig ott dolgoznak majd. Ehhez egy olyan bázisra van szükség, amely képes megvédeni őket a szélsőséges hőmérséklet-ingadozástól, valamint a kozmikus sugárzástól is.

A Thales Alenia Space első holdmodulja a Multi-Purpose Habitat (MPH), amely pont ilyen menedéket jelenthet. A francia cég az Olasz Űrügynökséggel (ASI) kötött együttműködési megállapodást a fejlesztésről. Franco Fenoglio, a Thales Alenia Space bolygókutatási és robotikai programjának vezetője szerint a terveket a NASA is megnézte, és az amerikai szervezet lát fantáziát a megoldásban.

Az elmúlt 50 év egyike sem volt olyan izgalmas, mint 2024 lesz - jövőre indul csak be igazán az űrkutatás

Ha minden a tervek szerint halad, csak januárban három Hold-misszió is összejöhet, ilyenre eddig soha nem volt még példa. A Földet kísérő égitesthez igyekszik az Egyesült Államok, Kína és Japán is, miközben az Európai Űrügynökség már a Jupitert vette célba. Összeszedtük, milyen fontos történések várhatók az űrkutatásban 2024-ben.

A vállalkozásnak idén meg kell építenie egy koncepcióváltozatot, amely mind az ASI, mind pedig a NASA szigorú követelményeinek megfelel. Az Interesting Engineering emlékeztet: nem véletlen, hogy a két szervezet együtt dolgozik, az ASI és a NASA ugyanis még 2020-ban kötött partnerséget az Artemis-program kapcsán.

A fejlesztők szerint a szóban forgó – cikkünk nyitóképén is látható – henger alakú modul formája lehetővé tenné, hogy a létfenntartó berendezéseket el lehessen úgy helyezni, hogy védve lennének a külső behatásoktól, ugyanakkor könnyen hozzájuk lehet férni, ha esetleg karbantartást igényelnének.

Magyar építészek bemutatták az űrbázis tervét, melyet a Holdon lévő kőzetből lehet felépíteni

Egy különleges hálószerkezettel, a Holdon elérhető alapanyagokból létesülhet állandó bázis az égitesten a Paulinyi & Partners építésziroda tanulmánya szerint. A vállalat szakértői olyan építészeti megoldásokat javasolnak, amelyek alkalmazásával a jövőben valósággá válhat a most még csak a tudományos-fantasztikus filmekből ismert űrkolóniák létrehozása.

Az egységen a tervek alapján nem lenne ablak. Vékony lábakkal és napelemekkel szerelnék fel.

Azt nem tudni, egy ilyen modulban hány ember fér el, de ha abból indulunk ki, hogy a NASA Hold körül keringő egysége, a Lunar Gateway egy szűkös, ablaktalan hely lesz – ahol nyolc légköbméternyi helyen kell négy űrhajósnak osztoznia –, akkor nem valószínű, hogy tágas szállással lesz majd dolguk.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.