A NASA szakemberei még mindig nem tudták teljesen kinyitni a Bennu aszteroidából származó mintát tartalmazó kapszulát, de vizsgálataival már így is fontos eredményekre jutottak.
Szeptember végén sikeresen landolt a Földön a Bennu aszteroidából vett minta, amit azóta is elemeznek a NASA szakemberei. Igaz, elsőre azért akadt némi probléma: nem sikerült kinyitni a kapszulát, amiben a minta volt. Ennek elhárításán jelenleg is dolgoznak, ám némi anyaghoz már így is sikerült hozzáférni.
Egész pontosan 70,3 grammhoz, ami elég jó eredmény, tekintve, hogy a NASA összese 120 gramm körüli anyaggal számol. A kutatók már el is végezték ennek elsődleges elemzését, és igen érdekes eredményre jutottak.
Az IFLScience szerint az eredmények azt mutatják, hogy a mintában nagyon sok olyan anyag van, ami a Naprendszer születésénél, nagyjából 4,5 milliárd évvel ezelőtt volt jelen. Emellett rengeteg benne a szerves vegyület, valamint a hidratált ásvány formájában lévő víz.
A NASA bemutatta, mit talált a Bennu aszteroidán a történelmi küldetése során
A NASA szerdán bemutatta az aszteroidamintát, amely szeptemberben érkezett a Földre egy űrszondával.
Dante Lauretta, az Arizonai Egyetem tudósa szerint mindez azt sugallja, hogy az aszteroidák szállíthatják a vizet a Földhöz hasonló bolygókra, valamint ezek az objektumok potenciálisan az élet építőkövei is lehettek évmilliárdokkal ezelőtt. A szakemberek most aminosavak után kutatnak a mintában.
A benne lévő kisebb darabok világos színű, fényvisszaverő bevonattal rendelkeznek, amelynek kémiai elemzése kimutatta, hogy magnéziumot, nátriumot és foszfátot tartalmaz. Mindez Lauretta szerint jelenleg fejtörést okoz, ilyen anyagok ugyanis jellemzően nincsenek az aszteroidákban.
A részletes elemezés eredményeire egyelőre várnunk kell, az viszont már most biztos, hogy rendkívül izgalmas összetétele van a Bennu aszteroidának.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.