Tech hvg.hu 2023. december. 13. 06:03

120 lövedéket lő ki akár 200 km-re Kína új csodafegyvere, állítják róla, hogy felborítja az eddigi erőviszonyokat

Kínai mérnököknek sikerült megoldaniuk a sorozatlövő railgun használatának eddigi legnagyobb problémáját. A fegyver 2 km/másodperc sebességre gyorsítja a kilőtt lövedéket.

A kínai haditengerészet mérnökei azt állítják, sikerült áttörést elérniük az újfajta fegyver, a railgun fejlesztésében – írja a South China Morning Post, amely szerint egy olyan ágyút készítettek, amely egyszerre több lövedék kilövésére is képes.

A railgunok lényege, hogy a hagyományos fegyverekkel ellentétben nem kémiai, hanem elektromágneses hatásra lövik ki a muníciót. Az amerikai hadsereg több hasonló fegyvert fejlesztett már ki, a technológiát pedig egy ideje Japán is próbálgatja. Olyannyira, hogy nemrég világelső pusztító fegyvert szereltek egy hadihajóra, ami remekül működik.

Az Interesting Engineering beszámolója szerint a fegyver 100–200 kilométeres hatótávolsággal rendelkezik, a lövedékeket pedig a hangsebesség hatszorosával – 2 km/másodperces sebességgel – lövi ki. A mérnökök azt állítják, hogy a fegyver képes 120 lövést leadni, ami lekörözi az amerikai fegyvereket.

Lu Csünjung, a fejlesztést vezető egyik mérnök szerint mindez paradigmaváltást jelent a hagyományos fegyverekről az elektromágneses fegyverekre való áttérésben.

900 km/h-val lövi ki a lövedéket az otthon barkácsolt plazmavető fegyver - videó

Megépítéséhez elég volt néhány egyszerű alkatrész és egy 3D-nyomtató.

Az Egyesült Államok éveken át fejlesztette a saját fegyverét, de 2021-ben végül felhagyott a projekttel, mert tudományos és technológiai értelemben véve is feladta a leckét: a folyamatos tüzelést nem bírta el a fegyver. Mindez igen sok pénzt emésztett fel, amit inkább a hiperszonikus rakéták fejlesztésére fordított az ország.

Kína azonban azt állítja, hogy sikerült ezt a problémát leküzdenie. A kulcs állítólag a mesterséges intelligenciában van, ami 100 ezer adatponton dolgoz fel, és a lehetséges hibákat a másodperc ezred része alatt kijavítja. Ez állítólag többször is megmentette már a fegyvert attól, hogy csődöt mondjon.

A kínai mérnökök szerint a technológiából nemcsak a hadsereg profitálhat, azt felhasználhatják a vasúti közlekedésben és űrrakéták indításánál is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.