Tech hvg.hu 2023. november. 21. 19:03

Volt egy titkos eszköz a kínai rakétán, ami a Holdba csapódott

Kína eddig azt is tagadta, hogy övé lenne az a 2022 elején a Holdba csapódott rakétadarab. Úgy tűnik azonban,nemcsak hogy Kínáé volt, de volt rajta valami, aminek eddig a létezéséről sem lehetett tudni.

Majdnem két évvel ezelőtt egy titokzatos objektum csapódott a Hold túlsó oldalába. Ez a WE0913A kódjellel jelölt objektum, amely két krátert hagyott maga után az égitesten.

Csillagászok először úgy gondolták, hogy a WE0913A a SpaceX-hez tartozhatott, ám a gyanú gyorsan a kínai űrprogram a Csang-o–5-T1 küldetésének gyorsítórakétájára terelődött. Kína következetesen tagadta, hogy övé lett volna a lezuhant objektum.

Az Arizonai Egyetem és a Kaliforniai Műszaki Egyetem kutatói földi teleszkópos megfigyelések alapján rekonstruálták az objektum pályáját, és arra jutottak, hogy a WE0913A minden kétséget kizáróan a kínai űrprogramhoz tartozó egyik rakéta része – írja az IFLScience. Ráadásul úgy vélik, hogy a szerkezetben egy titkos eszköz is helyet kapott.

NASA / Goddard / Arizona State University

Az tűnt fel a kutatóknak, hogy a rakétatest meglehetősen furcsán viselkedett. A zuhanás közben egyáltalán nem imbolygott, ami azért szokatlan, mert normál esetben a hajtómű miatt egyenetlen a súlyeloszlása. Ezek szerint az 544 kilogrammos hajtómű erejét valami ellensúlyozta.

A kutatók hangsúlyozzák, van ugyan a nyomást kiegyenlítő és fokozó szerkezet a rakétatest túlsó oldalán, de az csak 27 kilós, így nem lett volna képes stabil pályán tartani az objektumot.

Tagadja Kína, de minden jel arra utal, hogy övé a Holdba csapódó rakéta

A számítások szerint március 4-én fog a Holdba csapódni az a rakéta, amely irányíthatatlanul száll a világűrben.

Szintén egy titokzatos szerkezet meglétére utal, hogy kettős kráter keletkezett a Hold felszínén. Az egyik 18, a másik 16 méter átmérőjű és metszik egymást. A szakemberek szerint arra eddig nem volt példa, hogy két kráter keletkezzen egy objektum lezuhanásakor.

A szakemberek szerint egyértelmű, hogy valamit titkol Peking.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.