Nyár óta lehet regisztrálni a NASA oldalán annak, aki szeretné, hogy palackpostaként kerüljön el a neve a Jupiterhez, egész pontosan annak Europa nevű holdjához. A 789 ezer név között már több mint kétezer magyaré is ott van.
Az elmúlt években a NASA többször is felkínálta a hétköznapi emberek számára a lehetőséget, hogy a Naprendszer különböző pontjaira juttatja el őket. Persze csak képletesen: a szervezet lehetőséget biztosított minden érdeklődő számára, hogy elküldje neki a nevét, amit aztán egy chipre gravírozva útnak indít a világűr adott pontja felé.
Ilyen módon küldött már neveket a Marsra, a Holdhoz és a Naphoz is, legutóbb pedig arra adott lehetőséget a NASA, hogy a Jupiter Europa holdjához küldjük el a nevünket.
Az Europa Clipper nevű küldetés űrszondája a tervek szerint 2024 októberében indul útnak, hogy 2,9 millió kilométer megtétele után 2030-ban végül elérje a Jupiter holdját. Az égitest azért is izgalmas a tudósok számára, mert a hatalmas jégpáncélja alatt folyékony óceán húzódhat meg, amiben pedig akár az élet is megbújhat. Ezt szeretné majd kideríteni a NASA, mielőtt a szerkezete bele nem csapódik a gázóriás egy másik holdjába.
A NASA most arra hívja fel a figyelmet: hamarosan zárul a kampány: már csak néhány hétig, egészen pontosan 2024. január 1-jén hajnali 5 óra 59 percig van lehetőségünk palackba tenni a nevünket.
Miután a regisztráció lezárul, egy centiméteres chipre teszik rá az összes nevet, ahol minden sor az emberi hajszálnál 1000-szer vékonyabb lesz, körülbelül 75 nanométer. A chipet ezután egy fémlemezre rögzítik. A folyamatot videón is bemutatja az űrhivatal.
A szervezet közlése szerint 2023. június 1-je, vagyis a regisztráció indulása óta már több mint 789 ezren jelezték, szeretnének részt venni az úton. A legtöbben – nem meglepő módon – az Egyesült Államokból, 246 992-en, de Magyarországról is regisztrált 2195 ember.
Összehasonlításként: néhány évvel ezelőtt összesen 20 871-en döntöttek úgy, hogy felkerülnének a Perseverance fedélzetére, hogy eljussanak a Marsra.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.